Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Farby do wnętrz

Przemalowanie ścian to najprostszy sposób na zmianę wystroju pomieszczeń, nadanie im odpowiedniego charakteru. Pozostaje jednak podjęcie decyzji – na biało czy w kolorze, gładko czy z fakturą itd. Lubimy eksperymentować, bo farby dostępne dziś na rynku dają ogromne możliwości. Odpowiednio dobrane produkty pozwalają ukryć nierówności powierzchni albo optycznie powiększyć wnętrza.

Farby do wnętrz

Większość farb do ścian wewnętrznych nie wymaga już rozrabiania, niektóre zapewniają dobre krycie nawet przy jednokrotnym malowaniu, inne bardzo szybko schną (po 2–3 godzinach można nakładać kolejną warstwę). Niegdyś najpopularniejsze były wyroby rozpuszczalnikowe, dziś we wnętrzach królują wodorozcieńczalne – na bazie dyspersji wodnej. Są praktycznie bezzapachowe i przyjazne dla środowiska. Wśród nich największym powodzeniem cieszą się farby zawierające żywice akrylowe. Nadają się do malowania niemal wszystkich pomieszczeń. Są wydajne, mają dobrą przyczepność do podłoża, szybko schną, łatwo się je nakłada.

 

Produkty lateksowe – również popularne – poleca się w szczególności do łazienek, kuchni czy przedpokoi narażonych na silne zabrudzenie. Tworzą powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Można ją zmywać – co ma znaczenie, gdy w domu są zwierzęta lub małe dzieci. Farby winylowe także używane są w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność (kuchnia, łazienka pralnia). Dobrze się rozprowadzają, świetnie kryją, szybko schną i wykazują wysoką trwałość. Choć łatwo usunąć z nich zanieczyszczenia, mocne szorowanie nie wchodzi w grę.

 

W sprzedaży są też m.in. produkty akrylowo-winylowe, łączące cechy obydwu emulsji. Pamiętajmy, że podział farb ze względu na rodzaj spoiwa jest umowny, ponieważ bywa ono modyfikowane i urozmaicane.

ODPOWIEDNI KOLOR I POŁYSK

Producenci farb oferują kilkanaście lub kilkadziesiąt barw gotowych i nawet kilka tysięcy na zamówienie – z szerokiej palety NCS lub RAL. Przygotowanie takiego koloru w markecie budowlanym zajmuje najwyżej pół godziny.

Małgorzata Kolmus
fot. Magnat (Śnieżka)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".