Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana pokrycia dachowego

Dwie dekady to w przypadku dachu nie tak wiele czasu. Niektóre materiały pokryciowe służą przecież i ponad 100 lat. Jednak nie wszyscy inwestorzy mieli kiedyś możliwość wyboru długowiecznych dachówek czy łupka. Innym nie dopisało szczęście, bo dekarze źle ułożyli pokrycie, albo dach został zniszczony przez wichurę. Jeżeli naprawa jest niemożliwa, pozostaje jedno rozwiązanie – wymiana pokrycia na nowe.

Wymiana pokrycia dachowego

Remont dachu to kosztowna inwestycja. Jednak w sytuacji, gdy przecieka pokrycie, konstrukcja jest mocno ugięta, albo przez przegrodę ucieka za dużo ciepła (o rozwiązaniu tego problemu piszemy w artykule „Ocieplenie – będzie cieplej, będzie taniej” na str. 184), modernizacji nie należy odkładać.

 

Pierwszym krokiem są dokładne oględziny dachu. Może się okazać, że problem rozwiążą miejscowe naprawy. Innym stosunkowo prostym wariantem jest ułożenie nowego pokrycia na starym. Często jednak zdarza się, że konieczna jest wymiana całego materiału wykończeniowego. Tego typu prace wymagają zgłoszenia w wydziale architektoniczno- budowlanym starostwa (a na budowę nowej więźby, wstawienie okna dachowego czy dobudowę lukarn trzeba uzyskać pozwolenie). Przed rozpoczęciem robót należy też sprawdzić, czy plan zagospodarowania przestrzennego nie narzuca koloru dachu czy rodzaju pokrycia.

 

Uwaga! Naprawę dachu najlepiej zaplanować na tę porę roku, w której prawdopodobieństwo występowania opadów jest najmniejsze. Pozwoli to uniknąć zalania najwyższej kondygnacji budynku.

Norbert Skupiński
fot. Ahi Roofing

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".