Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Centralne odkurzanie

Tradycyjny odkurzacz powoli odchodzi do lamusa. Zamiast niego w domach jednorodzinnych coraz częściej montuje się system centralnego odkurzania, który ma same zalety. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, planując jego zakup.

Centralne odkurzanie

Sercem systemu centralnego odkurzania jest jednostka centralna, zasysająca powietrze z zanieczyszczeniami poprzez system rozmieszczonych w domu rur. Rury połączone są z umocowanymi w ścianach gniazdami ssawnymi, w które wtyka wąż się zakończony szczotką do sprzątania. Umieszczenie jego końcówki w gnieździe z reguły uruchamia silnik w jednostce centralnej. W niektórych modelach odkurzaczy sprzątanie zaczyna się po naciśnięciu przycisku na rączce połączonej z rurą teleskopową i szczotką.

Działanie systemu nie jest bardzo skomplikowane. Mimo to przymierzając się do jego zakupu należy dokładnie zaplanować przebieg instalacji, dopilnować jej właściwego wykonania i starannie dobrać jednostkę centralną, co uchroni nas przed problemami związanymi z eksploatacją odkurzacza.

PROJEKTUJEMY PRZEBIEG INSTALACJI

Montaż systemu centralnego odkurzania powinno się zacząć od rozłożenia rur. Najlepiej zrobić to, gdy budynek znajduje się w stanie surowym. Rury można ułożyć po zrobieniu instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej, a przed rozprowadzeniem ogrzewania, wykonaniem podłóg i tynkowaniem. Wcześniej jednak trzeba rozplanować przebieg systemu. Warto zlecić to zadanie specjalistom z firmy sprzedającej jednostki centralne, udzielając im wytycznych dotyczących lokalizacji gniazd ssących. Gniazda mogą znajdować się w podłodze lub ścianie, na wysokości 30–50 cm. Należy umieścić je w takich miejscach, aby podłączając do gniazda zakończony szczotką wąż można było dotrzeć do każdego zakątka domu.

Jaka powinna być długość węża? To już kwestia indywidualnych preferencji. Wcześniej standardem był wąż 9-metrowy, jednak tak naprawdę w sprzedaży są węże o długości od 5 do nawet 18 m. Krótsze są o tyle wygodniejsze, że nie plączą się, łatwiej je przenosić i przechowywać. Długie nie wymagają częstego przepinania, ale trudniej nimi operować. Poza tym mają większe opory przepływu powietrza, co skutkuje zmniejszeniem siły ssącej odkurzacza. Kupując taki wąż z jednej strony oszczędzimy na liczbie gniazd, które są kosztowne oraz rurach instalacyjnych, z drugiej będziemy musieli kupić mocniejszą jednostkę centralną.

Złotym środkiem może okazać się system Hide-A-Hose. Jeśli się na niego zdecydujemy, węża do odkurzania nie trzeba będzie przenosić po całym domu, ponieważ znajdzie się on w ukrytej pod tynkiem prowadnicy, z której podczas sprzątania będziemy mogli wysunąć go na pożądaną długość i zablokować. Wąż w systemie HAH może mieć nawet 18 m długości, co w zasadzie umożliwia wysprzątanie jednej kondygnacji dwupoziomowego domu o powierzchni 200–250 m2.

Tomasz Wojciuk
fot. aerovac (Santech)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2018

Budujemy Dom 7-8/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".