Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Markizy

Aby zapewnić sobie cień i przyjemny chłód na tarasie pozbawionym zadaszenia, najprościej zamontować markizę. Ochroni ona przed słońcem (a niekiedy także przed deszczem) zarówno miejsce wypoczynku przed domem, jak i przylegające do niego pomieszczenie.

Markizy

Markizy tarasowe, oraz mniejsze od nich balkonowe, to jedne z najpowszechniej stosowanych osłon przeciwsłonecznych. Mają postać składanych daszków z materiałowym poszyciem. Jest ono rozpięte na wysięgniku i rurze nawojowej, połączonej z mechanizmem sterującym. Po zwinięciu tkanina może być odsłonięta, ukryta w tzw. półkasecie bądź całkowicie schowana w pełnej kasecie aluminiowej (ostatnia opcja zapewnia najlepszą ochronę materiału przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych). W sprzedaży są również tzw. markizy fasadowe (okienne), zapobiegające przegrzewaniu się pomieszczeń. Przypominają rolety stosowane we wnętrzach; przytwierdzane są do okien od zewnątrz.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu sprawdźmy, co dokładnie oferują producenci. Wybierajmy wyroby uznanych marek. Zwracajmy uwagę na sposób montażu i rodzaj sterowania.

TRWAŁE POSZYCIE

Jest ono jednym z głównych elementów markizy. Aby mogło przetrwać w dobrej kondycji co najmniej kilkanaście lat, musi być mocne, odporne na rozerwanie (np. przez podmuchy wiatru), płowienie, a co najważniejsze - zatrzymywać promienie słoneczne i wodę. Wykonywane jest z akrylu bądź poliestru i dodatkowo impregnowane lub pokrywane folią. Można je czyścić myjką ciśnieniową albo wężem ogrodowym. Znajdziemy też wersje z materiału samooczyszczającego się pod wpływem deszczu.

Małgorzata Kolmus
fot. Naja Prodex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2018

Budujemy Dom 7-8/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".