Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ocieplenie ścian i dachu

Generalny remont najczęściej wiąże się z ociepleniem ścian i dachu w celu poprawy ciepłochronności budynku. Jest to również dobra okazja do uatrakcyjnienia wyglądu elewacji. Oszczędności wynikające ze zmniejszenia kosztów zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania są tu jednak najważniejsze.

Ocieplenie ścian i dachu

Najprostsze odnowienie elewacji polega na umyciu tynku i pomalowaniu go. Większość domów znacznie starszych niż 10-letnie wymaga - oprócz poprawy estetyki elewacji - także jej ocieplenia. Problem ten szczególnie dotyczy budynków 20-30-letnich.

Jeżeli skutkiem remontu ma być poprawa efektywności energetycznej budynku, to zacząć należy od audytu - określającego najbardziej optymalny zakres termomodernizacji. Polega on na kompleksowej analizie obecnego stanu domu i kosztów jego użytkowania oraz zaproponowaniu takich prac termomodernizacyjnych, które przyniosą największe oszczędności podczas eksploatacji budynku, z jednoczesnym uwzględnieniem nakładów inwestycyjnych. W ramach tej usługi ustala się też okres ich zwrotu. Najlepsze rozwiązania to takie, których koszty są najniższe, a zarazem najbardziej wpływają na poprawę efektywności energetycznej budynku. Wykonanie audytu to wydatek 1000 zł.

Kompleksowa termomodernizacja domu najczęściej obejmuje wymianę okien i drzwi wejściowych na szczelne i ciepłe, ocieplenie lub docieplenie ścian i dachu. W niektórych przypadkach warto również docieplić fundament albo podłogę na gruncie - niestety, z uwagi na poważną ingerencję w budynek, prace te są wykonywane rzadko, w zasadzie tylko w przypadku generalnego remontu całego budynku lub jego rozbudowy.

W artykule tym skupimy się zatem na pracach najpowszechniejszych, czyli odnowieniu elewacji oraz ociepleniu ścian i połaci dachu skośnego.

Joanna Dąbrowska
fot. Austrotherm

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2018

Budujemy Dom 7-8/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".