Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rolety zewnętrzne

Popularne przed laty okiennice i kraty nie są obecnie zbyt często montowane w oknach. Ich miejsce zajęły rolety, które pełnią kilka funkcji naraz. Decydując się na ich założenie warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej. Nie każdy rodzaj rolet nadaje się bowiem do zamontowania w istniejącym budynku.

Rolety zewnętrzne

Kraty chronią jedynie przed włamaniem, a okiennice dodatkowo przed przegrzewaniem się pomieszczeń. W porównaniu z nimi rolety są "wszechstronniejsze". Są ponadto skuteczną barierą akustyczną - szacuje się, że obniżają hałas o ok. 10 dB. Poza tym zimą pozwalają ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem budynku. Ich zaletą jest też to, że można nimi częściowo przysłonić okna i - w przeciwieństwie do okiennic – zwykle mają napęd.

Nic więc dziwnego, że w nowo budowanych domach rolety są coraz popularniejszym elementem wyposażenia. Inwestorzy, którzy dawniej nie zdecydowali się na ich montaż lub chcą wymienić stare modele, nie są na straconej pozycji. W sprzedaży są bowiem rolety, które bez poważniejszych prac remontowych można zainstalować w istniejącym budynku.

BUDOWA ROLETY

Wszystkie rolety zbudowane są w podobny sposób. Dwa najważniejsze elementy to:

  • kaseta - może mieć rozmaite kształty: kwadratowy, prostokątny, wieloboczny lub półokrągły. W środku mieści rurę nawojową, na którą nawinięty jest pancerz;

  • pancerz - wykonany jest z aluminium, stali, PVC lub drewna. Zamknięte poziome profile mogą być wypełnione materiałem izolacyjnym, najczęściej pianką poliuretanową. Od jego grubości i zastosowanego ocieplenia zależy, jak skuteczną przegrodą cieplną będzie roleta. Pancerz porusza się w pionowych prowadnicach mocowanych do ościeża lub do ramy okna.

Rolety produkowane są w szerokiej gamie kolorystycznej. Nie ma więc problemu z dopasowaniem ich do elewacji, stolarki i pokrycia dachowego.

Norbert Skupiński
fot. Krispol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2018

Budujemy Dom 7-8/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".