Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2018

Rolety zewnętrzne

Popularne przed laty okiennice i kraty nie są obecnie zbyt często montowane w oknach. Ich miejsce zajęły rolety, które pełnią kilka funkcji naraz. Decydując się na ich założenie warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej. Nie każdy rodzaj rolet nadaje się bowiem do zamontowania w istniejącym budynku.

Kraty chronią jedynie przed włamaniem, a okiennice dodatkowo przed przegrzewaniem się pomieszczeń. W porównaniu z nimi rolety są "wszechstronniejsze". Są ponadto skuteczną barierą akustyczną - szacuje się, że obniżają hałas o ok. 10 dB. Poza tym zimą pozwalają ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem budynku. Ich zaletą jest też to, że można nimi częściowo przysłonić okna i - w przeciwieństwie do okiennic – zwykle mają napęd.

Nic więc dziwnego, że w nowo budowanych domach rolety są coraz popularniejszym elementem wyposażenia. Inwestorzy, którzy dawniej nie zdecydowali się na ich montaż lub chcą wymienić stare modele, nie są na straconej pozycji. W sprzedaży są bowiem rolety, które bez poważniejszych prac remontowych można zainstalować w istniejącym budynku.

BUDOWA ROLETY

Wszystkie rolety zbudowane są w podobny sposób. Dwa najważniejsze elementy to:

  • kaseta - może mieć rozmaite kształty: kwadratowy, prostokątny, wieloboczny lub półokrągły. W środku mieści rurę nawojową, na którą nawinięty jest pancerz;

  • pancerz - wykonany jest z aluminium, stali, PVC lub drewna. Zamknięte poziome profile mogą być wypełnione materiałem izolacyjnym, najczęściej pianką poliuretanową. Od jego grubości i zastosowanego ocieplenia zależy, jak skuteczną przegrodą cieplną będzie roleta. Pancerz porusza się w pionowych prowadnicach mocowanych do ościeża lub do ramy okna.

Rolety produkowane są w szerokiej gamie kolorystycznej. Nie ma więc problemu z dopasowaniem ich do elewacji, stolarki i pokrycia dachowego.

Norbert Skupiński
fot. Krispol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!