Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły c.o.

Kocioł na gaz czy na olej? A jeśli na paliwo stałe, to na jakie? Dylematów przy podjęciu decyzji o sposobie ogrzewania domu jest sporo. Przede wszystkim warto kierować się niskimi kosztami eksploatacyjnymi i niekłopotliwą obsługą kotła.

Jakie źródło energii wybrać?

Na wybór źródła energii i tym samym paliwa największy wpływ mają dwa kryteria – dostępność oraz koszty eksploatacyjne i inwestycyjne. Jeżeli w pobliżu naszego domu przebiega sieć gazowa, zwykle decydujemy się na gaz ziemny, gdyż jest to wciąż jedno z najtańszych i najwygodniejszych źródeł energii.

 

Gdy nie ma możliwości podłączenia się do sieci gazowej lub przyłącze byłoby bardzo drogie, są jeszcze dwa paliwa, które nie wymagają na co dzień praktycznie żadnej obsługi kotłów: gaz płynny i olej opałowy. Największą ich wadą jest konieczność magazynowania i uzupełniania zapasu paliwa przynajmniej raz w roku. W takim przypadku napewno warto rozważyć instalację systemu z pompą ciepła.

 

Jeśli kogoś nie stać na korzystanie z paliw płynnych – droższych od gazu ziemnego (a trzeba się liczyć z tym, że będą nadal drożeć), może zdecydować się na najtańsze paliwa stałe, choć powinien wtedy pamiętać, że wymagają one miejsca na składowanie. Obsługa nowoczesnych kotłów na paliwa stałe nie jest już uciążliwa, modele wyposażone w podajnik pracują prawie bezobsługowo.

 

Bardzo wygodne jest ogrzewanie energią elektryczną – należy jedynie uzyskać większy przydział mocy do istniejących w domu przyłączy energetycznych. Zaletą ogrzewania elektrycznego jest niska cena inwestycyjna, wadą – bardzo wysokie koszty eksploatacyjne.

 

Paliwo stałe: węgielPaliwo stałe: drewnoPaliwo stałe: peletyPaliwo stałe: zboże
 fot. Kampania Węglowa fot. Thermostahl
 Paliwa stałe: węgiel (a), drewno (b), pelety (c), zboże (d)

Czym kierować się przy wyborze systemu ogrzewania?

Wydatki na ogrzewanie domu stanowią 70–80% całkowitych kosztów jego użytkowania. Są one tym większe, im większe jest zapotrzebowanie budynku na ciepło i im droższe jest paliwo do głównego urządzenia grzewczego, natomiast w dużo mniejszym stopniu zależą od zastosowanego systemu grzewczego. Niższy koszt paliwa oznacza często bardziej kłopotliwą obsługę instalacji grzewczej, dlatego znalezienie optymalnego rozwiązania zależy przede wszystkim od oczekiwań mieszkańców: najtaniej, lecz mniej wygodnie (a więc paliwa stałe) lub komfortowo za wyższą cenę (gaz).

 

Koszty pozyskania energii z różnych źródeł różnią się nawet o 300–400%.

Czy konieczny jest projekt instalacji c.o.?

Dokładny projekt instalacji grzewczej w domu jednorodzinnym nie jest niezbędny, ale warto go mieć. Projektant obliczy zapotrzebowanie na ciepło w każdym z pomieszczeń i na tej podstawie dobierze typ i moc kotła, grzejniki lub rodzaj i moc ogrzewania podłogowego. Gotowe projekty architektoniczne często zawierają część instalacyjną, ale informacje tam zawarte mogą nie wystarczyć do prawidłowego wykonania instalacji. Dlatego zawsze warto zlecić wykonanie dokładnego projektu instalacji grzewczej projektantowi z uprawnieniami i doświadczeniem.

 

Pełna wersja artykułu: Kotły c.o.
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".