Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ścieki... Nie słychać i nie czuć

Jaka powinna być instalacja kanalizacyjna? Nie może się zatykać, a działać powinna tak, by nie było jej słychać ani czuć – słowem tak, by się jej nie zauważało.
Ścieki... Nie słychać i nie czuć

Problem ścieków nie kończy się na odpowiednim wykonaniu instalacji w budynku. Ścieki trzeba także odprowadzić na zewnątrz – do sieci kanalizacyjnej, przydomowej oczyszczalni lub do zbiornika zwanego szambem.

 

Chociaż instalacja kanalizacyjna może wydawać się bardzo prosta, wykonanie projektu warto zlecić fachowcom – konsekwencje złego działania kanalizacji są bardzo uciążliwe, nie mówiąc o wykonywaniu przeróbek. Dobrze zaprojektowana instalacja jest tak poprowadzona, a średnice rur i ich spadki tak dobrane, by zminimalizować ryzyko jej zatkania.

Instalacja kanalizacyjna wewnątrz budynku

W domach jednorodzinnych wykonuje się zazwyczaj instalację grawitacyjną, w której ścieki spływają pod własnym ciężarem. Pracuje ona prawidłowo, gdy spełnione są następujące warunki:
  • rury kanalizacyjne mają odpowiednie średnice,
  • przewody poziome ułożone są ze spadkiem odpowiadającym średnicy rur,
  • instalacja kanalizacyjna jest odpowiednio napowietrzona.
W miejscach, w których instalacja nie może działać grawitacyjnie, można też stosować urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące, które przepompują ścieki na wymaganą odległość i/lub wysokość.

 

W trakcie eksploatacji instalacja kanalizacyjna może „zarastać”, co bywa przyczyną zatorów. Nie będzie się to zdarzać, jeśli zostanie wykonana zgodnie z ogólnymi wytycznymi.

 

Elementy instalacji kanalizacyjnej wewnątrz budynku
Składa się ona z przewodów łączących urządzenie sanitarne z syfonem, podejść pod urządzenia sanitarne, pionów kanalizacyjnych oraz przewodów odpływowych zwanych poziomami. Do instalacji należą też syfony, wywiewki wentylacyjne, wpusty podłogowe i rewizje, zwane czyszczakami.

 

Podejścia pod przybory sanitarne.
Układa się je z odpowiednim spadkiem – bez żadnych załamań i zmian kierunku. Podejścia mogą być indywidualne lub zbiorcze. Indywidualne łączy tylko jedno urządzenie sanitarne z pionem, np. do pionu podłączona jest jedynie wanna lub tylko w.c. Przewód zbiorczy łączy z pionem kilka różnych urządzeń sanitarnych – najczęściej umywalkę i wannę lub brodzik albo dwie umywalki zamontowane obok siebie.

 

Piony, zwane też przewodami spustowymi.
Są to pionowe przewody, które za pośrednictwem podejść zbierają ścieki z poszczególnych pięter w domu. Każdy pion zakończony jest odpowietrzeniem powyżej dachu lub zaworem napowietrzającym.

 

Poziomy, czyli poziome przewody odpływowe.
Do tych przewodów, znajdujących się w najniższym miejscu instalacji kanalizacyjnej, odpływają ścieki z pionów i odprowadzane są z budynku do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, szamba lub przydomowej oczyszczalni.

 

Monika Czeczotek

Pełna wersja artykułu: Ścieki... Nie słychać i nie czuć

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".