Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Łazienkowe wy(prze)obrażenia

Pierwszy krok – wybierz przybory sanitarne i materiały na ściany i podłogę. Drugi – narysuj łazienkę w skali. Trzeci – wytnij z papieru kształty przyborów sanitarnych i rozmieść je na planie. Jeśli zrobisz to dobrze, łazienka będzie wygodna i funkcjonalna. Potem wybierz wykonawcę i przedstaw mu swoje czekiwania. Końcowy efekt? Piękna łazienka.
Łazienka
 (fot. Ceramika Paradyż)

Remont łazienki? Ale jaka ma być? Kolorowa, wystylizowana, a może całkiem prosta, klasyczna, bez dekoracji i zbędnych dodatków? Najpierw warto wszystko dokładnie zaplanować: wybrać styl i do niego dopasować dodatki.

 

Jeśli trzeba zainstalować nową umywalkę, wymienić wannę na prysznic czy wstawić bidet, najprawdopodobniej będzie trzeba doprowadzić także nowe rury z ciepłą i zimną wodą, nowe podłączenia do kanalizacji, a nawet system ogrzewania.

Instalacje

Kanalizacyjna

 

Często w czasie remontu okazuje się, że konieczna jest wymiana instalacji kanalizacyjnej, szczególnie tej wykonanej z rur żeliwnych. Instalację z PVC wymienia się rzadko i tylko wtedy, gdy jej dotychczasowy przebieg ogranicza podłączenie nowych przyborów sanitarnych.

 

Przebieg rur. Ustala się go na samym początku, uwzględniając istniejące piony i podejścia. Spadek rur. Powinien być jednakowy na całej długości odcinków poziomych i wynosić 2–3% (2–3 cm na każdy metr). Większy spadek nie jest wskazany, bo wtedy przepływ ścieków będzie wywoływał szumy. Zbyt mały natomiast może utrudniać spływ ścieków, a to sprzyja zatykaniu się instalacji.

 

Odległość sedesu od pionu. Nie może przekraczać trzech metrów.

 

Syfony. Chronią przed napływaniem gazów kanalizacyjnych do pomieszczeń, dlatego powinny być zamontowane między każdym przyborem sanitarnym a rurą odprowadzającą ścieki do kanalizacji. Syfon musi być zawsze wypełniony wodą.

 

Ścianki instalacyjne. Wykonuje się je wtedy, gdy instalacja jest za daleko odsunięta od pionu kanalizacyjnego lub gdy planuje się montaż wiszącej miski ustępowej.

 

Wentylacja. Każdy pion kanalizacyjny powinien być odpowietrzany za pomocą wywiewki lub zaworów napowietrzających.

 

Uwaga! Wielu inwestorów, by zminimalizować koszty modernizacji łazienki, świadomie rezygnuje z montażu wywiewki. Jest to niezgodne z przepisami i wcześniej czy później doprowadzi do wypływu gazów kanalizacyjnych do wnętrza.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełna wersja artykułu: Łazienkowe wy(prze)obrażenia

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".