Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrzewanie podłogowe

Tylko w łazience i w korytarzu czy na całym parterze? Wodne czy elektryczne? Które jest mniej kłopotliwe w układaniu, które tańsze w eksploatacji i w konfiguracji z jakim źródłem ciepła jest najbardziej ekonomiczne?

Co trzeba brać pod uwagę, planując ogrzewanie podłogowe?

Wykonanie ogrzewania podłogowego nie jest skomplikowane, ale warto jego ułożenie powierzyć fachowcowi
Wykonanie ogrzewania podłogowego nie jest skomplikowane, ale warto jego ułożenie powierzyć fachowcowi (fot. Tyco Thermal Controls)
Ogrzewanie podłogowe można stosować tylko w bardzo dobrze ocieplonych pomieszczeniach. Moc takiego ogrzewania jest bowiem ograniczona z jednej strony wolną od umeblowania powierzchnią podłogi, z drugiej – temperaturą dotykową, która nie powinna przekraczać 28°C w pomieszczeniach mieszkalnych i 32°C – w łazienkach.

 

Temperatura przekraczająca te wartości może być przyczyną złego samopoczucia (w szczególności puchnięcia i bólów nóg), powoduje też unoszenie się kurzu.

 

Ważne jest również planowane wykończenie podłogi, które w znaczący sposób wpływa na moc cieplną grzejnika podłogowego. Orientacyjnie można przyjąć, że z 1 m2 powierzchni grzejnej podłogi z okładziną z płytek ceramicznych uzyskamy ok. 80 W mocy, a z 1 m2 podłogi wykończonej parkietem drewnianym – tylko ok. 40 W.

Jakie są zalety i wady ogrzewania podłogowego?

Zaletą ogrzewania podłogowego jest zapewnienie korzystnego rozkładu temperatury w pomieszczeniu: w strefie przebywania ludzi jest najcieplej, pod sufitem – nieco chłodniej.

 

Dzięki temu w ogrzewanych w taki sposób pomieszczeniach można bez naruszania komfortu cieplnego mieszkańców zmniejszyć temperaturę o kilka stopni Celsjusza i zredukować w ten sposób zużycie energii o 5–10% w stosunku do ogrzewania grzejnikowego. Ogrzewanie podłogowe uwalnia pomieszczenia od szpecących grzejników pod oknami, ułatwia urządzanie wnętrz, sprzyja też uprawie roślin pokojowych.

 

Wadą ogrzewania podłogowego są przede wszystkim ograniczenia w wykończeniu posadzki (nie powinno się nad nim układać dywanów), a także w rozmieszczeniu mebli. Układ wymaga też bardziej rozbudowanej aparatury sterującej, a duża bezwładność cieplna utrudnia szybkie nagrzanie pomieszczenia po dłuższej przerwie.

W jaki sposób określa się moc podłogówki?

Moc ogrzewania podłogowego określa się na podstawie zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło. Jeśli w domu ma panować temperatura 20°C, orientacyjnie przyjmuje się, że wystarczy moc nieprzekraczająca 100 W/m2:
  • w łazience i przedsionku – 120–150 W/m2,
  • w pozostałych pomieszczeniach – 80–100 W/m2.

 

Pełna wersja artykułu: Ogrzewanie podłogowe

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".