Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dzielą i łączą

Wszystkie elementy do drzwi wewnętrznych najwygodniej kupić w jednym miejscu. Bardziej opłaca się kupować drzwi wraz z montażem, wówczas nie tylko za usługę, ale również za towar płaci się 7%, a nie 22% podatku VAT, zwykle nie trzeba też się troszczyć o transport, a na zakupiony towar otrzymuje się nawet dwuletnią gwarancję.
Drzwi wewnętrzne
 (fot. Stolarka Wołomin)

Drzwi wewnętrzne zapewniają domownikom prywatność, dzieląc przestrzeń domu na pomieszczenia. Izolują je akustycznie i termicznie, stanowią także istotny element wystroju wnętrz: starannie dobrane, mogą być ich dekoracją.

 

Wybór drzwi wewnętrznych jest bardzo bogaty: mnóstwo jest wzorów, rozmaitość materiałów i wielkie zróżnicowanie sposobów wykończenia. Zakup drzwi to inwestycja na lata, warto zatem zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd i cenę, ale także właściwości, starannie też dobierać klamki, zawiasy i szyby.

 

Przed podjęciem decyzji warto przeglądać katalogi, radzić się fachowców, można także szukać praktycznych rad na budowlanych forach internetowych.

Z czego składają się drzwi

Najkrócej mówiąc – ze skrzydła (lub skrzydeł), ościeżnicy (niepoprawnie nazywanej futryną) i okuć, czyli zawiasów i klamki.

 

Skrzydła drzwiowe. Zależnie od tego, jak ukształtowana jest krawędź ich styku z ościeżnicą, mogą być przylgowe – z wycięciami zwiększającymi powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy i bezprzylgowe – z krawędzią gładką, bez wycięć.

 

Ościeżnica to rama wykonana z drewna, stali lub płyt MDF. Mocuje się ją w murze ościeży, czyli w otworze drzwiowym. Styki między ościeżnicą a murem zakrywa się listwami ozdobnymi. Ościeżnice mogą być stałe, grubości 6 lub 10 cm, lub regulowane, dające się dopasować do każdej grubości ściany za pomocą listew obejmujących. Ościeżnice regulowane są droższe niż stałe, ale łatwiejsze w montażu.

 

Okucia – klamki, pokrętła, zawiasy, zamki (także otwierane kluczem), elementy ozdobne (rozetki, szyldy), prowadnice, szyny i elementy toczne – to detale decydujące o wyglądzie i funkcjonalności drzwi. Na komfort użytkowania drzwi w znacznym stopniu wpływają zawiasy: od nich zależy, czy drzwi otwierają się łatwo i cicho. Ważna jest zresztą nie tylko ich jakość, ale też odpowiednie zamocowanie.

 

Do większości skrzydeł drzwiowych stosuje się dwa zawiasy, niekiedy też trzeci pomiędzy nimi. Można wybrać takie, które umożliwiają regulację wysokości zawieszenia skrzydła. Są też specjalne zawiasy do drzwi wahadłowych, które samoczynnie zamykają skrzydła.

 

Zawiasy mogą być wykonane z mosiądzu, stali lub materiału kwasoodpornego. O ich wyglądzie decyduje sposób wykończenia, mogą być piaskowane, matowe, polerowane, malowane proszkowo lub chromowane.

 

Klamki. produkowane są w wielkiej rozmaitości wzorów i stylów – od historyzujących do bardzo nowoczesnych, a nawet – rzec można – futurystycznych. Warto jednak pamiętać, że klamka jest elementem pracującym, w którym oprócz wyglądu liczą się solidność konstrukcji i wygoda użytkowania.

 

Podobnie jak zawiasy, klamki mogą być wykonane z różnych materiałów: stali nierdzewnej, mosiądzu, czasem z aluminium. Dostępne są także klamki wykonane z dwóch rodzajów materiału (na przykład metalu łączonego z drewnem czy szkłem). Powierzchnia części metalowych może być różnie wykończona: matowa, błyszcząca, niklowana, patynowana lub pozłacana.

 

Małgorzata Cuch

Pełna wersja artykułu: Dzielą i łączą

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".