Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybór podgrzewacza

W każdym domu zużywa się dużo wody. Przygotowanie tzw. ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) można realizować w różny sposób, ale stosowane od dawna podgrzewacze wody cały czas są jednym z najkorzystniejszych wyborów. Tym bardziej, że nowoczesne urządzenia są bardzo ekonomiczne i komfortowe w użyciu.

Wybór podgrzewacza
 (fot. Kospel)
Uzyskanie ciepłej wody użytkowej w każdym domu jest jednym z ważniejszych problemów do rozwiązania. Oczywiście najprostszym i często najtańszym sposobem jest wykorzystanie kotłów c.o. czyli zastosowanie urządzeń dwufunkcyjnych lub jednofunkcyjnych z zasobnikami ciepłej wody. Jednak nie zawsze jest to rozwiązanie korzystne np.:

 • przy wielu punktach poboru wody znacznie oddalonych od źródła ciepła (głównie w dużych parterowych budynkach o rozczłonkowanej bryle);
 • przy stosowaniu urządzeń wymagających bardzo dużych ilości ciepłej wody (wanny z hydromasażem);
 • w domach o niewielkim zapotrzebowaniu na moc grzewczą (w budynkach energooszczędnych, a zwłaszcza pasywnych);
 • w budynkach wykorzystywanych okresowo (nie tylko w domach letniskowych).
W takich sytuacjach o wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie instalacji z tzw. podgrzewaczami wody. Dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń – od bardzo małych służących jedynie do ogrzania wody nad umywalką, czy zlewem, przez większe zasilające prysznic lub wannę, aż po całkiem duże mogące zaspokoić wszystkie odbiorniki ciepłej wody w całym budynku. Warto więc pamiętać, że właściwy wybór zależy od wielu czynników, a skutkami ewentualnych błędów są zwykle:
 • zwiększone koszty uzyskania c.w.u.;
 • brak komfortu oznaczający długie oczekiwanie na ciepłą wodę;
 • strumień wody o słabym lub zmiennym ciśnieniu;
 • niedostateczna ilość ciepłej wody przygotowana w określonym czasie.

Rodzaje podgrzewaczy wody

Rozróżnia się dwa podstawowe sposoby ogrzewania c.w.u. i związane tym konstrukcje.

 

Pierwsze to tzw. podgrzewacze przepływowe, w których po odkręceniu kranu uruchamiane jest urządzenie podgrzewające przepływającą wodę.

 

Drugie to tzw. podgrzewacze pojemnościowe, gdzie zgromadzona w zbiorniku woda stale jest ogrzewana do wymaganej temperatury.

 

Oba rodzaje urządzeń mogą być zasilane energią elektryczną lub gazem oraz w sposób pośredni przy wykorzystaniu innego czynnika grzewczego np. gorącej wody z kotłów c.o., kolektorów słonecznych, pomp ciepła itd. Ważne jest, aby podgrzewacze pojemnościowe były dobrze zaizolowane przed stratami ciepła, dlatego umieszcza się je w grubej warstwie izolacji z pianki poliuretanowej lub polistyrenu o zwiększonej gęstości. W dobrze ocieplonym zbiorniku spadek temperatury wody powinien być mniejszy od 1°C/h.

 

Przepływowe podgrzewacze gazowe

 

To popularne urządzenia potocznie nazywane termami albo „junkersami”, w których ruch wody powoduje zapłon palnika gazowego i w konsekwencji jej podgrzanie. Dostępne są podgrzewacze gazowe o mocy od 4,8 kW do 24 kW. Każde urządzenie może ogrzewać tylko ograniczoną ilość wody o zadanej temperaturze (najczęściej 40–60°C). Te o mniejszej mocy są wystarczające do zawieszenia nad umywalką lub zlewem, większe nadają się do niezbyt dużego domu jednorodzinnego, gdzie jednocześnie może być włączony tylko jeden odbiornik ciepłej wody (np. natrysk, wanna) ewentualnie dwa mniejsze (np. zlew + umywalka).

 

Pod względem konstrukcyjnym gazowe podgrzewacze przepływowe różnią się sposobem zapłonu gazu:
 • starego typu termy z płomykiem dyżurnym (pilotem), których największą zaletą jest niezawodność działania urządzenia, natomiast wadą stosunkowo duże koszty eksploatacyjne (w ciągu roku płomyk zużywa do 150 m3 gazu).
 • są również termy z zapłonem automatycznym zasilanym przez dodatkowe baterie (wymagają wymiany baterii co jakiś czas)
 • oraz z generatorem hydrodynamicznym, który jest napędzany strumieniem wody i wytwarza energię elektryczną potrzebną do zapłonu palnika (to najnowsze i najoszczędniejsze rozwiązanie)
Podobnie jak kotły, podgrzewacze gazowe mogą występować w wersji z otwartą lub zamkniętą komorą spalania.

 

Pierwsze pobierają powietrze z najbliższego otoczenia, czyli łazienki, kuchni, pomieszczenia technicznego. Z tego względu należy je montować w pomieszczeniach o kubaturze co najmniej 8 m3 oczywiście ze sprawnie działającą wentylacją oraz wystarczającym napływem świeżego powietrza. Warto przy tym pamiętać, że we współczesnych, szczelnych domach zwykle konieczne jest doprowadzenie powietrza zewnętrznego dodatkową rurą (o przekroju min. 200 cm2) umieszczoną w ścianie, pod podłogą lub odrębnym przewodem kominowym. Do odprowadzania spalin zaleca się stosowanie przewodów z materiałów kwasoodpornych ze względu na stosunkowo dużą ilość wytwarzanego kondensatu.

 

Drugie, czyli podgrzewacze gazowe z zamkniętą komorą spalania mogą być instalowane w dowolnym pomieszczeniu pod warunkiem, że ma przynajmniej jedną przegrodę zewnętrzną. Tzw. obwód gazów spalinowych obejmujący wlot powietrza, komorę spalania i odprowadzenie spalin jest szczelnie odizolowany od powietrza wewnątrz pomieszczenia.

 

Termy gazowe mają trzy rodzaje zabezpieczeń: przed wypływem gazu z urządzenia przy braku płomienia nad palnikiem, przed przegrzaniem wymiennika ciepła oraz przed wypływem spalin do pomieszczenia. W zależności od urządzenia temperaturę wody można regulować ręcznie lub automatycznie.

 

Barbara Karasiewicz

Pełny artykuł w PDF: Wybór podgrzewacza

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".