Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna

Wybierając okna, zwykle najpierw decydujemy, z czego będą profile. Dopiero potem wybieramy kolor, liczbę komór i rodzaj okuć. Czasem zapominamy o współczynniku przenikania ciepła, a to od niego zależy, jak dużo ciepła będzie przez okna uciekać.

Naturalne czy z tworzywa?

Okna
(fot. Oknoplast)
Ramy i ramiaki stanowią konstrukcję nośną okna i dlatego muszą być odpowiednio mocne, ale także „ciepłe” i estetyczne. Zarówno okna drewniane, jak i z PVC mają podobne właściwości techniczne i poza ceną i estetyką nie różnią się zasadniczo ani trwałością, ani izolacyjnością cieplną. To, na jakie okna się zdecydujemy, zależy jedynie od zasobności portfela i własnych preferencji.

Najbardziej popularne są obecnie okna z PCV i drewniane. Ze względu na wysoką cenę okna aluminiowe, aluminiowo-drewniane i z tworzyw sztucznych w domach jednorodzinnych montuje się rzadko, najczęściej do dużych przeszkleń ogrodów zimowych.

Drewniane

Produkowane są z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego lub egzotycznego meranti. Elementy skrzydeł i ościeżnic klejone są z trzech warstw drewna litego lub łączonego na długości.

Warstwy drewna są sklejane tak, że usłojenie przebiega w różnych kierunkach. Dzięki temu profil jest stabilny wymiarowo, nie wypacza się, jest szczelny i dobrze izoluje przed hałasem. Przed grzybami i wodą chroni drewno impregnacja ciśnieniowa. Drewniane ramy okienne wykańczane są farbami lub lakierami akrylowymi. Stosuje się powłoki kryjące i transparentne, przez które widać rysunek słojów drewna. Kilkuwarstwowy lakier nadaje głębszy i równy kolor, chroni materiał przed promieniami UV i czyni go odpornym na warunki atmosferyczne.

Z PVC

Produkowane są z wytrzymałego PVC. Profile mają budowę komorową (o liczbie komór od 3 do 8), która zapewnia uzyskanie lepszych parametrów izolacyjności cieplnej i zwiększa ich sztywność. Wewnątrz profili z PVC osadzone są kształtowniki stalowe, zapewniające odpowiednią ich wytrzymałość i sztywność.

Ramy z PVC najczęściej są białe lub brązowe, ale na zamówienie dostępne są w wielu kolorach lub dwukolorowe (np. z zewnątrz brązowe, z wewnątrz białe). Są odporne na grzyby, pleśnie i korozję.

To najpopularniejszy rodzaj okien stosowanych w domach jednorodzinnych.

 

Joanna Dąbrowska

 

Pełny artykuł w PDF Okna

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze