Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Hydromasaż

Hydroterapia, czyli masaż ciała w ciepłej wodzie, ma wiele zalet. Świetnie działa na spięte mięśnie karku, kręgosłup, stawy, skórę, układy nerwowy, krwionośny i limfatyczny, leczy migreny i bezsenność. Ponadto znakomicie rozluźnia, usuwa zmęczenie i relaksuje.

Hydromasaż
(fot. Technic Industry)
Zestaw do hydromasażu zmieści się dziś w każdej, nawet najmniejszej łazience. W łazienkach o powierzchni do 5 m2 warto zastosować panele natryskowe z funkcją hydromasażu lub kabiny natryskowe z panelem do hydromasażu, zaś w większych – wanny z hydromasażem, ewentualnie wolno stojące kabiny masażowo-parowe, nazywane też łaźniami rzymskimi.

 

Kilkuosobową wannę spa z hydromasażem możemy natomiast umieścić w przydomowym ogrodzie.

 

Decydując się na urządzenie z hydromasażem, należy pamiętać, że generuje ono w pomieszczeniu większą, niż przy normalnej kąpieli, wilgotność. W związku z tym nasza łazienka musi mieć sprawny i efektywny system wentylacyjny. W przeciwnym razie na ścianach może skraplać się woda. Jest to w zasadzie najważniejszy wymóg, jaki musi spełniać łazienka z przeznaczeniem pod wannę czy kabinę z hydromasażem.

Prysznice

Panele prysznicowe z hydromasażem

 

Najprostszym i najtańszym, ale też dającym najmniejsze możliwości rozwiązaniem jest wyposażenie naszej kabiny prysznicowej w panel do hydromasażu (panel taki może zostać zamontowany także nad niewielką, osłoniętą parawanem wanną). Panele najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, aluminium, stali (nierdzewnej, szczotkowanej).

 

Rzadziej jest to szkło, kamień naturalny lub sztuczny. Bywa też, że producenci, ze względów estetycznych, łączą niektóre materiały – np. szkło z aluminium. Najpopularniejsze kolory paneli prysznicowych to biały, stalowy i satynowy.

 

Funkcje i możliwości paneli

 

Najtańsze panele do hydromasażu mają około jednego metra długości i są wyposażone w podstawowy zestaw dysz (minimum 3), baterię i słuchawkę prysznicową często z regulacją strumienia wody i systemem zabezpieczającym przed tworzeniem się osadów wapiennych. Nieco bardziej zaawansowane mają montowane na stałe, boczne słuchawki kierunkowe (każda ma kilkanaście dysz), które można ustawiać pod wybranym kątem. Panele najbardziej zaawansowane (i niestety najdroższe) mają do 200 cm długości i są wyposażone w 8 i więcej dysz z blokadą kierunku, co powoduje, że kierunek strumienia wody nie zmienia się nawet w przypadku gwałtownego spadku czy wzrostu ciśnienia, głowicę prysznicową, słuchawkę na wysięgniku, mogą mieć też termostat z bezpiecznikiem chroniącym dzieci przed poparzeniem gorącą wodą, wkłady filtrujące wodę, półeczki i wgłębienia na kosmetyki, lustro, podświetlenie, składane siedzisko. W panelach baterie, a także systemy mieszające i rozprowadzające wodę znajdują się przeważnie pod obudową.

 

Tomasz Wojciuk

Pełny artykuł w PDF Hydromasaż

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".