Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Komin stalowy czy ceramiczny?

Nasz dom jest w fazie projektu. Będziemy go ogrzewać kotłem gazowym. Wiemy, że taki kocioł można podłączyć do ceramicznego komina prefabrykowanego lub do komina stalowego, ewentualnie wybudować komin murowany i wstawić do niego stalowy wkład kominowy. Chcielibyśmy się coś więcej dowiedzieć o tych kominach: czy są między nimi jakieś ważne różnice w funkcjonowaniu, czy trwałości i jak skomplikowany jest ich montaż.

Komin stalowy czy ceramiczny?
(fot. Röben)
REDAKCJA: Wszystkie wymienione przez Państwa kominy skutecznie odprowadzają spaliny z pieca gazowego. Aby jednak dobrze służyły, ważne jest, by dobrać odpowiedni komin do mocy kotła oraz go dobrze zamontować lub wybudować. Jeśli projekt domu dopiero powstaje, jest czas na zaplanowanie, gdzie będzie kuchnia i łazienka i w jakiej odległości od kanałów kominowych. Można pomyśleć również o kominku i wtedy wybrać komin, który odprowadza różne typy spalin jednocześnie.

 

Komin powinno wybierać się możliwie wcześnie, najlepiej w połączeniu z projektowanym systemem ogrzewania, ponadto rozmieszczenie przewodów kominowych w domu i ich wysokość ponad dachem są elementami projektu architektonicznego. Wybór komina uzależniony jest od wielu czynników, z których najważniejsze to rodzaj i parametry kotła.

 

Wyboru komina powinien dokonać projektant wspólnie z inwestorem. Rodzaj przewodu oraz jego długość i średnica powinna być dobrana do modelu kotła. Pomocą służą też instalatorzy i doradcy techniczni.

Ceramiczne kominy prefabrykowane

Nadają się do nowoczesnych kotłów gazowych, a także olejowych oraz kotłów na paliwa stałe i kominków. Produkuje się je w dwóch głównych odmianach przystosowanych do kotłów: 1) gazowych i olejowych oraz 2) na paliwa stałe i kominków. Są też uniwersalne kominy ceramiczne, które nadają się zarówno do współpracy z kotłami gazowymi i olejowymi, jak też z kotłami na paliwo stałe i kominkami.

 

Ceramiczne kominy prefabrykowane dobrze spełniają swoją funkcję pod warunkiem, że są wykonane z odpowiednich materiałów, szczelne, drożne oraz odporne na wychładzanie i przemarzanie. Jeśli komin ma służyć do odprowadzania spalin, powinien też być ognio- i kwasoodporny, a takim warunkom odpowiadają między innymi przewody z szamotu i kamionki: są odporne na wysoką temperaturę, dobrze akumulują; kamionka i szamot są też niewrażliwe na działanie kwasów.

 

Elementami ceramicznego komina prefabrykowanego są: rurowy wkład kominowy, obudowa z pustaków, izolacja z wełny mineralnej oraz akcesoria: trójnik, wyczystka, odskraplacz i daszek.

 

Montaż takiego komina polega na połączeniu poszczególnych odcinków wkładu kominowego (mają połączenia kielichowe) i uszczelnieniu ich kitem kwasoodpornym lub zaprawą. Następnie wkład kominowy ociepla się wełną mineralną i łączy pustaki na zaprawę cementowo-wapienną.

 

Kominy z prefabrykatów ceramicznych mogą być jednokanałowe, ale mogą też mieć więcej kanałów. Kominy te są stosunkowo ciężkie i bez konsultacji z konstruktorem nie należy opierać ich bezpośrednio na stropie. Producenci ceramicznych kominów prefabrykowanych udzielają na nie 30-letniej gwarancji.

Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF Komin stalowy czy ceramiczny?

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".