Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont tarasu

Głównym sprawcą uszkodzeń tarasów jest woda, która wnika w nie wskutek błędów wykonawstwa lub projektu. Wpływa pod okładzinę tarasu. Jest podciągana z gruntu. Wykrapla się w jego warstwach, jeśli może do nich przenikać z pomieszczenia pod tarasem. A zawilgocone struktury łatwo niszczeją pod działaniem mrozu i słońca.

Typowe uszkodzenia

Remont tarasu
(fot. Tropic)
Zanim zapadnie decyzja o naprawie zniszczonego tarasu, trzeba ocenić, jak rozległe są uszkodzenia, bo od tego zależeć będzie zakres robót. Zniszczenia mogą występować na całej powierzchni lub tylko jej fragmencie i obejmować jedynie nawierzchnię lub też i głębiej położone warstwy tarasu.

 

Jednoznaczna ocena przyczyn nie zawsze będzie możliwa bez zerwania przynajmniej części posadzki, bo dopiero wtedy można ocenić, jak głęboko sięgają uszkodzenia.

Pęknięcia posadzki

Długie pęknięcia o nieregularnej linii przebiegające przez niemal całą długość czy szerokość tarasu są skutkiem braku dylatacji w okładzinie i podkładzie; pęknięcia prawie prostoliniowe świadczą o niewykonaniu dylatacji w samej okładzinie, która wtedy dzieli się sama wzdłuż dylatacji podkładu. Podobne uszkodzenia mogą jednak wystąpić również wtedy, gdy taras spoczywa na niestabilnym podłożu lub wykonano zbyt słaby podkład pod nawierzchnię.

 

Najczęściej występuje wtedy również odkształcenie nawierzchni – w miejscu pęknięcia może pojawić się wyraźny uskok, wgłębienie lub wybrzuszenie. Uszkodzenia takie dotyczą najczęściej tarasów na gruncie, których płyta została ułożona na niezagęszczonym podłożu. Podobnym uszkodzeniom może ulec taras ocieplony miękkim materiałem do izolacji cieplnej, nad którym ułożono za cienką betonową warstwę dociskową.

Odspajanie się płytek

Większość takich uszkodzeń widoczna jest gołym okiem, gdyż płytki, które utraciły przyczepność do podłoża, wcześniej czy później pękają i kruszą się.

 

Warto sprawdzić pozornie nieuszkodzone fragmenty, ostukując całą powierzchnię tarasu młotkiem drewnianym. Głuchy odgłos świadczy o słabym związaniu nawierzchni z podłożem i w takich miejscach również konieczna będzie naprawa.

Zacieki w pomieszczeniu pod tarasem

Najczęściej zacieki są skutkiem nieszczelności izolacji przeciwwodnej i/lub pęknięcia płyty tarasu. Mogą być również objawem braku kapinosa (podciekanie wody pod spód) lub przeciekami na styku tarasu ze ścianą budynku. Usunięcie dwóch ostatnich usterek będzie nieporównanie łatwiejsze niż naprawa pękniętej płyty tarasu.

 

Cezary Jankowski

Pełny artykuł w PDF Remont tarasu

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".