Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

System rynnowy

Nowe rynny? Pierwsze pytanie – z czego? Drugie – jak je rozmieścić? Kolejne – kto je zamontuje? Jeszcze inne – ile to będzie kosztowało? A jeszcze kolor i kształt... I problem, co robić z nadmiarem wody opadowej...

System rynnowy
(fot. Rheinzink)
Deszcze padają i będą padać, trzeba więc zrobić wszystko, by woda z tych deszczów nie niszczyła elewacji i by nie spływała na głowę, a zatem – wybrać dobry i trwały system orynnowania.

Materiał

PVC. Najpopularniejsze systemy rynnowe, bo po pierwsze – tanie, po drugie – odporne na uszkodzenia mechaniczne, a zwłaszcza na wgniecenia. I co ważne nie wymagają odnawiania. Zarysowania elementów orynnowania są mało widoczne, bo PVC jest barwione w masie, dlatego poleca się je do budynków otoczonych drzewami. Elementy z PVC są też odporne na korozję, można je więc stosować w regionach, gdzie występują szkodliwe dla metali kwaśne deszcze.

 

Wadą orynnowań z PVC jest ich znaczna rozszerzalność termiczna, dlatego nie są zalecane do domów zlokalizowanych na terenach o silnym nasłonecznieniu.

 

Aby w takich miejscach orynnowanie było szczelne, trzeba je montować z użyciem uszczelek EPDM, które są bardzo elastyczne, dzięki temu rynny i rury spustowe mogą swobodnie rozszerzać się i kurczyć. Orynnowania z PVC są bardzo łatwe w montażu i nie wymagają do tego specjalistycznych narzędzi.

 

Elementy z PVC mogą płowieć pod wpływem słońca, dlatego do budynków silnie nasłonecznionych lepiej wybrać orynnowanie w jasnym kolorze, które mniej się nagrzewa. Mniej widoczne jest też jego płowienie. Trwałość na orynnowania z PVC wynosi około 40 lat.

 

Stalowe. Mogą być wykonane z blachy stalowej ocynkowanej lub z blachy stalowej ocynkowanej i powlekanej lub lakierowanej. Z blachy stalowej ocynkowanej – są tanie, ale niezbyt trwałe. W miejscach uszkodzenia szybko rdzewieją, dlatego wymagają regularnej konserwacji. Po pewnym czasie, choć na początku mają metaliczny połysk, szarzeją i robią się matowe. Producenci dają na nie do 25 lat gwarancji.

 

Z blachy stalowej ocynkowanej i powlekanej lub lakierowanej. Najczęściej powlekane są puralem, plastizolem lub poliestrem. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Mogą mieć do 50 lat gwarancji.

 

W sprzedaży dostępne są także rynny wykonane z blachy cynkowo-tytanowej lub miedzi, ale są to rozwiązania droższe i niezbyt popularne. W domach krytych gontem, strzechą lub trzciną stosuje się rynny drewniane. Takie kupuje się u stolarza.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF System rynnowy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".