Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wielozadaniowa pompa ciepła

– Na pomysł zastosowania pompy ciepła do ogrzewania budynku wpadłem po lekturze czasopism takich, jak chociażby „Budujemy Dom” – mówi Henryk, inwestor z Katowic. – Doszedłem do wniosku, że właśnie to źródło ciepła łączy w sobie dwie ważne dla mnie cechy: nowoczesność i praktyczność.

Wielozadaniowa pompa ciepła
Pompa ciepła DHP-L 16 o mocy produkowanej 16 kW
Powierzchnia użytkowa dwukondygnacyjnego, niepodpiwniczonego domu z basenem wynosi 380 m2 (pomieszczenie basenu to około 70 m2). Budynek wzniesiony jest z pustaków ceramicznych Porotherm 38 i ocieplony 20 cm styropianu. Dach pokryto dachówką ceramiczną, a jego ocieplenie to pianka poliuretanowa, która została ułożona metodą natryskową (około 20 cm).

 

Okna z PVC wyposażone są w szyby o współczynniku przenikania ciepła 0,9 W/(m²•K).

Ciekawa inwestycja

– Nigdy nie korzystam z usług niesprawdzonych wykonawców – podkreśla Henryk. – Podobnie było w przypadku instalacji pompy ciepła. Firma Ro-Instal została mi polecona przez osobę, do której mam pełne zaufanie, jeśli chodzi o sprawy związane z budową. Dzięki temu powstała rozbudowana instalacja, która zapewnia w moim domu ciepło, chłodzenie oraz wspomaga pracę urządzeń krytego basenu. – To była bardzo ciekawa inwestycja – mówi Robert Zbierański, współwłaściciel firmy Ro-Instal, która montuje pompy ciepła Danfoss. – Inwestor miał jasno sprecyzowane wymagania, a jednocześnie był otwarty na różne propozycje. To zawsze pomaga rozwiązywać problemy pojawiające się w czasie wykonywania instalacji.

 

Pompa ciepła zamontowana w domu pana Henryka (DHP-L 16 o mocy cieplnej 16 kW) przy funkcji ogrzewania współpracuje z ogrzewaniem podłogowym (zastosowano rurki Uponor o średnicy 20 mm w rozstawie 30 cm). Dzięki temu główna funkcja urządzenia, to znaczy zapewnienie ciepła w pomieszczeniach, jest realizowana z dużą wydajnością. W przypadku zastosowania grzejników, współczynnik efektywności COP byłby znacznie mniejszy.

 

– Pompa ciepła Danfoss realizuje również inne zadania, które określiłbym przymiotnikiem „sezonowe” – stwierdza Robert Zbierański. – W zależności od pory roku zaczynają pracować kolejne części systemu. Dzięki pompie ciepła pracuje na przykład chłodzenie pasywne. Pasywne, to znaczy działające bez angażowania sprężarki. Niska temperatura przekazywana jest przez glikol krążący, dzięki pompom obiegowym, w dolnym źródle: cztery odwierty po 130 metrów. Zaletą takiego rodzaju chłodzenia są niskie koszty. To samo urządzenie daje również możliwość chłodzenia aktywnego z użyciem sprężarki, ale system w domu pana Henryka ustawiony jest na wykorzystanie pierwszej z tych możliwości. Chłodzenie pasywne może być realizowane poprzez podłogówkę, ale w tym obiekcie korzystniejsze było zaprojektowanie jego współpracy z wentylacją. Następną funkcją realizowaną przez pompę ciepła jest ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. A właściwie współogrzewanie, ponieważ c.w.u. produkują również solary.

 

W układ zasilany przez pompę ciepła i solary wpięte są dwa zbiorniki. Pierwszy z nich, dwupłaszczowy KBH 500 (wewnętrzny – pojemność 500 litrów, płaszcz zewnętrzny – 144) przyjmuje ciepło z solarów, podaje ciepło na nagrzewnicę basenową (powietrze w pomieszczeniu) oraz ogrzewa wodę w basenie. Ciekawostką jest to, że ostatniej z tych funkcji nie realizuje za pomocą wymiennika płytowego lub rurowego! W niecce basenu rozłożona jest natomiast podłogówka (rurki co 10 cm). Z solarami współpracuje jeszcze drugi zbiornik (również 500 l), który pełni funkcję bufora – magazynu ciepłej wody dla solarów.

 

– Do układu wpięty jest jeszcze gruntowy wymiennik ciepła – podkreśla Robert Zbierański z firmy Ro-Instal. – Zimą wspomaga on centralę wentylacyjną basenu i pracuje na potrzeby drugiej centrali, którą nazwijmy domową. Natomiast latem GWC wspomaga jedynie centralę wentylacyjną domu.

 

Marek Żelkowski

Pełny artykuł w PDF Wielozadaniowa pompa ciepła

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".