Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacje inteligentne

Budując nowy dom, warto zastanowić się nad wyposażeniem go w elementy instalacji inteligentnej. Umożliwia ona sterowanie nie tylko oświetleniem, roletami oraz alarmem, ale również klimatyzacją, ogrzewaniem i wentylacją. Precyzyjne sterowanie domowymi instalacjami zapewni nam nie tylko komfort wygodnego życia, ale ograniczy rachunki związane z eksploatacją domu. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto poznać doświadczenia forumowiczów, by móc zdecydować które elementy instalacji mogą być dla nas niezbędne.

Instalacje inteligentne
(fot. Smartech)
Budynek inteligentny to taki, który wyposażony jest w system czujników, reagujących na zmiany zarówno wewnątrz domu, jak i w jego otoczeniu, a jego instalacje są zintegrowane. Oznacza to, że jeżeli następuje jakakolwiek zmiana stanu w jednym systemie, pozostałe z nich są o tym powiadamiane i zmiana ta jest uwzględniana w ich pracy. Najważniejszą cechą instalacji inteligentnej jest więc wymiana informacji pomiędzy różnymi urządzeniami zainstalowanymi w domu tak, by pracowały jak najefektywniej – informacja pochodząca z jednego czujnika może być wykorzystana przez wiele urządzeń. Jeśli jest to sygnał czujnika otwarcia okna, odbierze go instalacja alarmowa, może on też wpłynąć na działanie instalacji grzewczej i wentylacyjnej.

 

W domu z instalacją inteligentną wzajemne powiązania poszczególnych czujników i urządzeń oraz sterujące ich współpracą programy można w każdej chwili zmienić. Można też dodać do systemu nowe elementy. Instalację inteligentną warto zaplanować nawet wtedy, gdy w związku z wydatkami na budowę domu nie można sobie od razu pozwolić na zakup wszystkich urządzeń. Zbudowanie takiej instalacji w przyszłości będzie jednak znacznie łatwiejsze, jeśli na etapie budowy cały budynek zostanie odpowiednio okablowany. Nie będzie to duży wydatek, a umożliwi przerobienie instalacji konwencjonalnej na inteligentną nawet po wielu latach od wybudowania domu. Znacznie większą swobodę dają systemy bezprzewodowe – radiowe. Te można wprowadzić bez konieczności kucia ścian w już zamieszkanym domu. Są one jednak droższe.

WYBÓR SYSTEMU

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań systemów automatyki budynku, a każdy z nich ma określoną liczbę dostępnych funkcji, ale także sporą grupę ograniczeń. Przed zleceniem projektu warto się zorientować, który z systemów najlepiej spełnia nasze wymagania i upewnić się, czy w przyszłości będzie można go rozbudowywać. Zwykle bowiem z czasem okazuje się, że założone na początku funkcje systemu nie są wystarczające i zechcemy je rozszerzać.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".