Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Jaki kocioł?

Pytanie to zadają sobie niemal wszyscy budujący dom. Nic dziwnego, bo aż 2/3 kosztów utrzymania domu stanowią wydatki na ogrzewanie. Dobry wybór kotła może korzystnie zmienić te proporcje. Aby go dokonać, trzeba sobie odpowiedzieć na ważne pytania.

Z jakiego rodzaju paliwa będziesz korzystać?

Jaki kocioł?
(fot. Bosch Junkers)
Na terenach miejskich najpopularniejszym nośnikiem energii jest gaz z sieci, na podmiejskich – paliwa stałe lub płynne, a na wsi i na terenach leśnych najbardziej opłacalne może być użycie roślin energetycznych. Ogrzewanie elektryczne jest dostępne praktycznie wszędzie, ale choć jest wygodne, czyste i tanie inwestycyjnie, to wadą są wysokie koszty eksploatacji.

Energia elektryczna

To medium dostępne w każdym miejscu kraju. W dobrze ocieplonym domu – zwłaszcza używanym okresowo i z rozliczaniem według drugiej taryfy – jest to rozwiązanie warte uwagi. Trzeba wystąpić do zakładu energetycznego o odpowiednio duży przydział mocy, bo samo ogrzewanie to zwykle minimum 10 kW, a kuchnia i inne urządzenia – drugie tyle.

Gaz ziemny

Chociaż drożeje – ma stosunkowo niską cenę i nie trzeba wydzielać specjalnego miejsca na jego przechowywanie. Jeśli w pobliżu domu przebiega sieć gazowa, to właśnie gaz ziemny będzie najkorzystniejszym wyborem.

Gaz płynny

Magazynuje się go w zbiornikach naziemnych lub podziemnych na terenie działki w miejscu umożliwiającym dostęp cysterny w czasie dostawy.

 

Gaz płynny jest przeciętnie dwukrotnie droższy od ziemnego. Wybór gazu płynnego warto rozważyć, szczególnie jeśli w najbliższych latach do domu ma być doprowadzony gaz ziemny: zastąpienie nim gazu płynnego nie będzie wymagało ani wymiany kotła, ani instalacji gazowej.

 

Emilia Rosłaniec

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".