Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja elektryczna

O tym, że energia elektryczna w każdym domu jest niezbędna, wie każdy. Brak prądu to nie tylko problemy z oświetleniem i niedziałającym sprzętem elektronicznym, ale w wielu domach również brak wody, bo nie działa zestaw hydroforowy, oraz ogrzewania, bo choć kocioł jest na gaz czy węgiel, to jego osprzęt i pompa c.o. są zasilane elektrycznie. Warto zatem zadbać o to, by instalacja elektryczna była bezawaryjna i bezpieczna. Powinna być też funkcjonalnie zaprojektowana, by nie zabrakło w niej gniazd na urządzenia ułatwiające codzienne życie.

Instalacja elektryczna
(fot. M. Błażejewski)
Aby w domu płynął prąd, konieczne jest podłączenie nieruchomości do sieci energetycznej. Przyłącze może być prowadzone na dwa sposoby: przewody umieszcza się w ziemi lub napowietrznie. To drugie rozwiązanie łatwiej wykonać i jest tańsze, niestety jest bardziej narażone na uszkodzenia np. przez łamiące się drzewa. Gdy przyłącze jest długie (kilkadziesiąt metrów), z uwagi na koszty częściej wykonywane jest jako napowietrzne. Domową instalację elektryczną z siecią łączy złącze, czyli skrzynka, umieszczona najczęściej w linii ogrodzenia, do której prowadzi przyłącze. W skrzynce znajduje się licznik energii i osprzęt zabezpieczający. Przyłącze może być wykonane jako docelowe lub budowlane. Korzystanie ze złącza budowlanego wiąże się z wyższymi opłatami za energię elektryczną (tzw. prąd budowlany), dlatego warto od razu wykonać przyłącze o parametrach technicznych przyłącza docelowego. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że po zakończeniu budowy wystarczy jedynie podpisać nową umowę z dostawcą prądu.

 

Uwaga! Wysokość opłat w taryfie budowlanej zależy od zadeklarowanego zapotrzebowania na moc. Na czas budowy korzystniejsze będzie zawarcie umowy na mniejszą moc potrzebą tylko na czas trwania robót, np. 5 kW. Przyłącze warto zaś wykonać jako dostosowane do docelowego obciążenia i po zakończeniu budowy wystąpić jedynie o zwiększenie przydziału mocy.

Projekt instalacji

Instalacja elektryczna powinna być wykonana na podstawie projektu uprawnionego elektryka. Jeśli projekt domu pochodzi z katalogu i zawiera projekt instalacji elektrycznej (czasem takiego projektu nie ma wcale), zwykle wymaga on znacznych zmian albo opracowania od nowa, bo pralkę, lodówkę, sprzęt audio czy źródła światła każdy woli rozmieścić po swojemu. Takie zmiany są też niezbędne, jeśli przesuwamy ściany, zmieniamy funkcje pomieszczeń, itp.

 

Dobrze wykonana instalacja powinna odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom. Osiągnąć taki stan tym łatwiej, im bardziej konkretne są nasze plany urządzenia wnętrz – wiemy, gdzie stanie kanapa, fotel do czytania, odbiornik TV, łóżko w sypialni, sprzęt audio i gdzie ma być stanowisko komputera. Dlatego już na etapie projektowania instalacji elektrycznej warto przemyśleć kwestię aranżacji wnętrz.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".