Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kostka brukowa

Choć podczas letnich spacerów przyjemnie jest stąpać po soczystej zielonej murawie, nawierzchnie ogrodowe warto utwardzić, by były trwałe i estetyczne. Doskonale nadaje się do tego dostępna w wielu wariantach kostka brukowa.

Kostka brukowa
(fot. Libet)
Stabilna, równa, wybrukowana nawierzchnia jest przyjazna meblom ogrodowym i wysokim obcasom, a gdy wykonana jest z niewielkim spadkiem, nie tworzą się na niej kałuże. Do utwardzania ścieżek, placów, patio, tarasów i podjazdów odpowiednia jest kostka betonowa, kamienna i bruk klinkierowy. Bruk drewniany nie znosi natomiast dużych obciążeń, ale można z niego wykonać oryginalne trakty piesze. Na ścieżki wystarczy kostka betonowa lub kamienna o grubości 4 cm bądź 4,5 cm bruk klinkierowy, natomiast na podjazd potrzebny jest materiał o grubości odpowiednio 6 cm i 5,2 cm.

 

Rodzaj bruku dobierzmy do już istniejącej zabudowy i materiałów użytych do budowy ogrodzenia oraz wykończenia tarasu bądź podmurówki domu. Na podjazdy polecane są kostki o nasyconej barwie i gładkiej powierzchni ze względu na duże ryzyko zaplamienia.

Kostka betonowa

Oferta kostki betonowej jest na tyle bogata, że coś dla siebie znajdą w niej zarówno zwolennicy prostoty, jak i odważnych aranżacji. Beton jest dość tanim materiałem, który można dowolnie formować i barwić, dlatego oprócz najbardziej popularnej prostokątnej, szarej czy czerwonej kostki na rynku znajdziemy bruk betonowy do złudzenia przypominający kamienny lub drewniany.

 

Od stopnia nasiąkliwości bruku zależy jego podatność na zabrudzenie. Nasiąkliwość kostki dobrej jakości jest niewielka dzięki zastosowaniu technologii uszczelniającej w procesie produkcji. Samodzielna impregnacja takiego bruku nie jest konieczna. Tańszą kostkę warto pielęgnować poprzez stosowanie impregnatów powierzchniowych. Zabezpieczony bruk łatwiej utrzymać w czystości, jest bardziej odporny na zaplamienie, nie tworzą się na nim wykwity i dłużej zachowuje intensywny kolor.

Kostka kamienna

Bruk kamienny zawsze wygląda szlachetnie i bez obaw możemy stosować go w ogrodzie w każdym stylu. Zazwyczaj ma kształt zbliżony do prostopadłościanu, a jego powierzchnia może być łamana (szorstka i nierówna), piaskowana (szorstka, ale równa) albo szlifowana (równa i śliska). Występuje w wielu kolorach. Na nawierzchnie najlepiej nadają się skały twarde i nienasiąkliwe, do których należy granit i bazalt. Najpopularniejsza jest kostka granitowa występująca w odcieniach szarości, czerwieni, żółci i zieleni. Bruk bazaltowy jest dość ciemny, a po deszczu staje się śliski, dlatego lepiej stosować go jako dodatek kompozycyjny do innych rodzajów bruku. Mniej trwały, ale bardzo efektowny jest piaskowiec i wapień.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".