Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Elewacje

Wykończenie elewacji powinno chronić ściany przed wilgocią i przewiewaniem, a więc samo musi być odporne na czynniki atmosferyczne. Powinno też harmonizować z detalami i otoczeniem domu. A że wygląd zależy od jakości robót elewacyjnych, warto wiedzieć, jak się je poprawnie wykonuje.

Najpopularniejsze materiały na elewacje

Elewacje
(fot. Vandersanden)
Cegły klinkierowe. Mają kolor czerwony, żółtopiaskowy, a nawet biały. Mogą być gładkie lub ryflowane, pełne lub drążone. Klinkier stosuje się zazwyczaj jako warstwę licową ścian trójwarstwowych, w których osłaniają izolację ocieplającą warstwę nośną. Obmurówkę z cegieł klinkierowych stosuje się też w domach o konstrukcji szkieletowej.

 

Cegły licowe. Produkowane w kilku odcieniach i fakturach – z powierzchniami licowymi zdobionymi przez ryflowanie lub piaskowanie. Pod względem cech technicznych są podobne do zwykłych ceramicznych cegieł pełnych.

 

Cegły wapienno-piaskowe, czyli silikatowe. Mogą być białe lub barwione w masie, z powierzchnią gładką lub łupaną, które przypominają okładzinę naturalnego kamienia; mogą też być młotkowane i wtedy mają fakturę delikatniejszą od łupanych.

 

Płytki elewacyjne. Na elewacje można stosować m.in. płytki z klinkieru, silikatów, gresu i kamienia. To wykończenie może nadać ścianom taki wygląd, jakby były murowane z kamienia lub cegieł klinkierowych, ale płytki są łatwiejsze w układaniu, bo lżejsze i cieńsze.

 

Tynki tradycyjne, zwane też grubowarstwowymi, stosuje się do wykończania ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu oraz ścian trójwarstwowych, w których warstwa elewacyjna nie stanowi gotowego wykończenia jak obmurówka klinkierowa czy z silikatów.

 

Olimpia Wolf

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".