Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011

Podłogi

Podłoga powinna bezpiecznie przenosić obciążenia, izolować od hałasów, wilgoci i chronić przed stratami ciepła. Powinna być też równym podłożem pod wykończenie na przykład parkiet, płytki lub wykładzinę.

Podłogi
(fot. Knauf)
Budowę podłogi – bez względu na to, czy jest to podłoga na gruncie, czy na stropie – trzeba powierzyć wykwalifikowanej i sprawdzonej ekipie. Ta będzie wiedziała, jakie warstwy wykonać, jakich materiałów użyć i jakich błędów nie popełnić. Doradzi nam, jak sprawnie i szybko zorganizować większość robót. A także oszacuje wstępne koszty – powie, na czym będziemy mogli zaoszczędzić, a na czym nie. Najważniejsze informacje znajdziemy w dokumentacji architektoniczno- budowlanej, dlatego warto trzymać się zawartych w niej zaleceń. Warto także wiedzieć cokolwiek o podłogach, by umieć rozmawiać z fachowcami.

Kiedy układać podłogi?

Podłogę na gruncie układa się wtedy, gdy gotowe są ławy i ściany fundamentowe i ułożone podejścia kanalizacyjne. Na podsypce z dobrze ubitego piasku układa się podkład betonowy, a po jego związaniu – izolację przeciwwilgociową. Kolejne warstwy, czyli ocieplenie i podkład pod posadzkę – najczęściej jastrych cementowy, układa się, gdy dom ma już dach.

 

Podłogi na stropach wykonuje się, gdy gotowe są ściany działowe, instalacje wod.-kan. i elektryczna, zamontowane okna, ale przed tynkowaniem ścian i sufitów.

 

Podłoga składa się zwykle z kilku warstw. Ich liczba, rodzaj oraz kolejność układania zależą od rodzaju podłoża (podłoga betonowa na gruncie, strop żelbetowy, strop drewniany parteru – z wentylowaną przestrzenią pod spodem), usytuowania i przeznaczenia pomieszczenia (piwnica, pokój dzienny, sypialnia na piętrze).

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!