Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podłogi

Podłoga powinna bezpiecznie przenosić obciążenia, izolować od hałasów, wilgoci i chronić przed stratami ciepła. Powinna być też równym podłożem pod wykończenie na przykład parkiet, płytki lub wykładzinę.

Podłogi
(fot. Knauf)
Budowę podłogi – bez względu na to, czy jest to podłoga na gruncie, czy na stropie – trzeba powierzyć wykwalifikowanej i sprawdzonej ekipie. Ta będzie wiedziała, jakie warstwy wykonać, jakich materiałów użyć i jakich błędów nie popełnić. Doradzi nam, jak sprawnie i szybko zorganizować większość robót. A także oszacuje wstępne koszty – powie, na czym będziemy mogli zaoszczędzić, a na czym nie. Najważniejsze informacje znajdziemy w dokumentacji architektoniczno- budowlanej, dlatego warto trzymać się zawartych w niej zaleceń. Warto także wiedzieć cokolwiek o podłogach, by umieć rozmawiać z fachowcami.

Kiedy układać podłogi?

Podłogę na gruncie układa się wtedy, gdy gotowe są ławy i ściany fundamentowe i ułożone podejścia kanalizacyjne. Na podsypce z dobrze ubitego piasku układa się podkład betonowy, a po jego związaniu – izolację przeciwwilgociową. Kolejne warstwy, czyli ocieplenie i podkład pod posadzkę – najczęściej jastrych cementowy, układa się, gdy dom ma już dach.

 

Podłogi na stropach wykonuje się, gdy gotowe są ściany działowe, instalacje wod.-kan. i elektryczna, zamontowane okna, ale przed tynkowaniem ścian i sufitów.

 

Podłoga składa się zwykle z kilku warstw. Ich liczba, rodzaj oraz kolejność układania zależą od rodzaju podłoża (podłoga betonowa na gruncie, strop żelbetowy, strop drewniany parteru – z wentylowaną przestrzenią pod spodem), usytuowania i przeznaczenia pomieszczenia (piwnica, pokój dzienny, sypialnia na piętrze).

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".