Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Relaks na hamaku

Stworzenie doskonałych warunków do wypoczynku przy własnym domu jest celem wielu właścicieli. W tym ogrodzie wypoczywać można w różnoraki sposób, a komfort wypoczynku jest szczególnie wysoki.

Relaks na hamaku
Oddając ogród w ręce architektów krajobrazu, Tomasza Dałkiewicza i Krzysztofa Pułeckiego, właściciele oczekiwali wprowadzenia do ogrodu ducha współczesności.

 

Jednak podkreślili, że chcą zachować drzewa rosnące na części posesji, mimo że ubiegłoroczna czerwcowa wichura przewróciła kilka z nich, a konary uszkodziły nowo wybudowany dom. Architekci poddali ogromne jesiony i klony profesjonalnym chirurgicznym zabiegom, dzięki którym zdjęto z nich suche i chore konary oraz ukształtowano korony w taki sposób, by już nie zagrażały domowi.

 

Dopiero po tych pracach architekci zajęli się tworzeniem w ogrodzie miejsc do wypoczynku. Mieli do dyspozycji częściowo zadrzewioną działkę o powierzchni 3500 m2, a za płotem z dwóch stron park ze starodrzewem. To stanowiło doskonały zalążek do ciekawych koncepcji i sprawienia, by małżeństwo z dwojgiem dzieci lubiło przebywać w swoim ogrodzie i zawsze miało w nim co robić. W zadrzewionej strefie projektanci nadali ogrodowi krajobrazowy charakter. W cieniu drzew wytyczyli rabaty z miękkimi liniami. W pozostałych częściach działki wprowadzili natomiast wiele elementów geometrycznych, nawiązujących do nowoczesnej bryły budynku.

Hamakowisko pod drzewami

Rozłożysty parterowy dom, stojący w samym sercu posesji, już podczas budowy został otoczony tarasami z egzotycznego drewna. Choć tarasów było kilka, projektanci ocenili ich przestrzeń jako niedostateczną i nie do końca bezpieczną dla użytkowników. Zaproponowali zlikwidowanie niepotrzebnych schodków oraz dwukrotne powiększenie niektórych tarasów w celu lepszego powiązania bryły domu z resztą ogrodu. Przy okazji tych prac uporali się z tworzącymi się po opadach deszczu rozlewiskami wody na trawnikach. Pomogło w tym uformowanie prawidłowych spadków w terenie i podniesienie macierzystego podłoża do poziomu płyt tarasowych. Właścicielom podobają się większe przestrzenie na tarasach, ponieważ ułatwiają im wypoczynek oraz przyjmowanie tu gości.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".