Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zdaniem architekta - Wybór wykonawcy, pierwsze kroki na budowie

Mamy projekt. Znamy materiały, z których powstanie nasz dom i wiemy, jak będzie ogrzewany. Opanowaliśmy teorię dotyczącą funkcji poszczególnych osób na budowie. Możemy więc zakasać rękawy, chwycić łopatę, taczki, worek z cementem i rzucić się w wir robót... albo wybrać ekipę, która zrobi to za nas. Przy czym drugie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze. Ale jak wybrać kogoś, kto dobrze, sprawnie i względnie tanio zbuduje nam dom? Na co patrzeć, o co pytać, jak sformułować umowę? Czy zdecydować się na osobne ekipy do poszczególnych etapów budowy, czy może zlecić wszystko jednemu wykonawcy? Wreszcie czy warto oszczędzać na wykonawstwie?

Zdaniem architekta - Wybór wykonawcy, pierwsze kroki na budowie
Czy warto oszczędzać na wykonawstwie? Odpowiedź na to pytanie jest w zasadzie kluczem do wszystkich innych. Brzmi ona: warto, ale mądrze i nie za wszelką cenę. W końcu wykwalifikowanego wykonawcę zatrudniamy po to, żeby zrealizował budynek według projektu, popełniając przy tym jak najmniej błędów i biorąc odpowiedzialność za te, których uniknąć się nie udało. To, że błędy się pojawią – jest w zasadzie (mimo najszczerszych z reguły chęci wszystkich uczestników procesu) oczywiste, czy to na etapie projektowym, czy wykonawczym. Popełniają je wszyscy, zarówno projektant, kierownik budowy, wykonawca, jak i inwestor. Budowa domu jest zadaniem zbyt złożonym i skomplikowanym, żeby w praktyce mogła zajść w sposób idealny.

 

Warto zadbać o to, aby były to pomyłki możliwie drobne i aby usuwanie ich poszło sprawnie i bez zbędnych kosztów. Nie oznacza to, że mamy się godzić z popełnionymi uchybieniami. Należy jednak zawczasu zadbać o to, aby ich rozwiązanie pochłonęło minimalną ilość nerwów, czasu i pieniędzy. W końcu im mniej czasu poświęcimy jako inwestorzy na „obsługę budowy”, łagodzenie sporów i rozwiązywanie problemów – tym więcej go zostanie z jednej strony na zarabianie pieniędzy (a finansowanie budowy to przecież jedno z podstawowych zadań inwestora), a z drugiej na zwykłe życie ze wszystkimi jego przyjemnościami.

 

Nikt przecież nie powiedział, że czas budowy (wbrew obiegowej opinii) oznacza „lata wyrwane z życiorysu”. Podstawowym warunkiem, aby tak było – jest mądre skompletowanie zespołu ludzi, od których budowa będzie zależeć.

 

Jak więc szukać ekipy budowlanej, aby znaleźć tą optymalną? Idealnej i zawsze skutecznej metody prawdopodobnie nie ma, jest jednak kilka elementów, które pozwolą na zgromadzenie wystarczającej ilości informacji, umożliwiających dokonanie właściwego wyboru. W tym celu warto najpierw stworzyć listę firm wykonawczych, współpracą z którymi jesteśmy potencjalnie zainteresowani.

dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. W 2006 roku obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek i licznych artykułów. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze