Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Z piwnicą i pompą ciepła

Ze względu na dużą ilość urządzeń i instalacji, w tym pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz chęć zapewnienia sobie wygodnego zaplecza gospodarczego, Małgorzata i Tomasz wybrali projekt domu z piwnicą. I bardzo się z tego cieszą.

Z piwnicą i pompą ciepła
Po przeprowadzce do własnego domu, Małgosia i Tomasz mają jedną konkluzję: – Z budową jest jak z prowadzeniem samochodu – trzeba mieć do wszystkich ograniczone zaufanie. Choć pan Tomasz z ojcem zajmują się zawodowo instalacjami budowlanymi, dom budowali w okresie największego boomu budowlanego, więc i największego popytu na ich prace. Nie mieli czasu na kontrole na własnej budowie. Skończyło się na źle położonym dachu i wadliwie ocieplonej łazience na poddaszu. Na szczęście wielu wykonawców dobrze wywiązało się ze swoich prac.

Od zwykłego żartu do kupna działki

Małgorzata i Tomasz nie zdążyli zniecierpliwić się szukaniem działki. W jej posiadanie weszli przypadkiem, w wyniku rozliczeń między ich firmą a klientami, u których wykonywali prace hydrauliczne i instalację grzewczą. Klienci, właściciele dodatkowej działki, której nie udawało się im sprzedać, i jednocześnie czekający na przyznanie kredytu, w pewnym momencie chcieli przerwać prace instalatorskie z braku płynności finansowej. Wtedy ojciec pana Tomasza zażartował, że swoje prace dokończą, a ewentualnie mogą wziąć w rozliczeniu pustą działkę, przeznaczoną do sprzedaży. To był zwykły żart, bo wszystko wskazywało na to, że zaraz pojawią się pieniądze z kredytu. Kiedy po miesiącu okazało się, że bank jednak odmówił klientom kredytu, rzeczywiście zaproponowali kupno parceli. W 2006 roku jej cena wynosiła 70 000 zł.

 

Małgosia i Tomasz zgodzili się na transakcję, głównie dlatego, że posesja miała dobrą wielkość, orientację względem stron świata i leżała blisko domu ojca, dosłownie na sąsiednim osiedlu. Podstawową wadą nieuzbrojonej działki była jednak spora odległość do mediów. Decyzja o budowie domu zapadła, kiedy na świecie miała się pojawić druga córeczka. Wtedy rozpoczęła się walka o doprowadzenie mediów do posesji. Nie była prosta.

 

Lilianna Jampolska

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".