Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2012

Kolektory słoneczne

Montując kolektory słoneczne, należy przede wszystkim dopasować ich rodzaj do sposobu użytkowania. Ważna jest powierzchnia paneli, kąt nachylenia, orientacja względem stron świata oraz wielkość zasobnika na c.w.u. Z niżej zamieszczonych wypowiedzi użytkowników kolektorów wynika, że zatrudnieni specjaliści nie mieli z tym problemów. Zaprojektowane i wykonane przez nich instalacje słoneczne dobrze spełniają wyznaczone zadania.

Kolektory słoneczne
(fot. Hewalex)
O założeniu kolektorów słonecznych powinni pomyśleć ci właściciele domów, którzy zużywają dużą ilość ciepłej wody. W typowym gospodarstwie domowym, głównie jest to woda przeznaczona do mycia i sprzątania, więc istotna jest ilość domowników (im jest ich więcej, tym oszczędności są bardziej znaczące, a nakłady na instalację solarną szybciej się zwracają).

 

Ogromne korzyści z posiadania kolektorów osiągną właściciele krytych basenów lub basenów w ogrodzie. Budując dom, warto wziąć pod uwagę, że kolektory mogą dodatkowo służyć do wstępnego ogrzania wody w układzie grzewczym. Oczywiście, w naszej strefie klimatycznej w zimie nie ogrzeją one samodzielnie budynku, jednak nawet wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o. może obniżyć koszty jej podgrzewania przez kocioł.

WYBÓR RODZAJU KOLEKTORÓW

Jeśli kolektory mają służyć tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej i tylko w okresie, kiedy wyłączone zostaje ogrzewanie kotłem gazowym, elektrycznym czy na paliwa stałe, lepiej jest zamontować kolektory płaskie. Droższe i wydajniejsze od nich kolektory próżniowe polecane są użytkownikom, którzy planują podgrzewać wodę użytkową przez cały rok oraz wspomagać instalację centralnego ogrzewania.

 

Kolektor płaski tworzy absorber, czyli płaska płyta wykonana z metalu znakomicie przewodzącego ciepło (miedź, aluminium, stal). Absorber pokrywa powłoka pochłaniająca promieniowanie słoneczne. Przez stykające się z nim od spodu rurki z cieczą solarną, transportuje on nagromadzone ciepło do wymiennika (wężownicy). Wężownica, która jest zamontowana w zasobniku, oddaje ciepło wodzie wykorzystywanej potem w gospodarstwie domowym. Ważnym elementem kolektora płaskiego jest obudowa. Ma zadanie ograniczyć straty ciepła do otoczenia. Od izolacji termicznej (zazwyczaj tworzy ją wełna mineralna ułożona na bokach i od spodu płyty) zależy sprawność tego rodzaju kolektora. Mocowana na absorberze od góry hartowana szyba chroni go natomiast przed gradobiciem, spadającymi konarami drzew lub wandalami, rzucającymi kamienie.

 

Kolektor próżniowy. Skonstruowany jest z wielu pojedynczych rur szklanych. W każdej z nich znajduje się osobny absorber otoczony próżnią. W tym przypadku to próżnia ogranicza straty ciepła do otoczenia. Absorber w rurach szybko się ogrzewa nawet przy małym natężeniu światła słonecznego. Działa więc także w pochmurne i zimne dni, a to przekłada się na jego wysoką wydajność. Niestety, bardziej skomplikowana budowa i wyższa niż w kolektorze płaskim wydajność odbija się na cenie kolektorów próżniowych.

 

Lilianna Jampolska

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!