Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne

Montując kolektory słoneczne, należy przede wszystkim dopasować ich rodzaj do sposobu użytkowania. Ważna jest powierzchnia paneli, kąt nachylenia, orientacja względem stron świata oraz wielkość zasobnika na c.w.u. Z niżej zamieszczonych wypowiedzi użytkowników kolektorów wynika, że zatrudnieni specjaliści nie mieli z tym problemów. Zaprojektowane i wykonane przez nich instalacje słoneczne dobrze spełniają wyznaczone zadania.

Kolektory słoneczne
(fot. Hewalex)
O założeniu kolektorów słonecznych powinni pomyśleć ci właściciele domów, którzy zużywają dużą ilość ciepłej wody. W typowym gospodarstwie domowym, głównie jest to woda przeznaczona do mycia i sprzątania, więc istotna jest ilość domowników (im jest ich więcej, tym oszczędności są bardziej znaczące, a nakłady na instalację solarną szybciej się zwracają).

 

Ogromne korzyści z posiadania kolektorów osiągną właściciele krytych basenów lub basenów w ogrodzie. Budując dom, warto wziąć pod uwagę, że kolektory mogą dodatkowo służyć do wstępnego ogrzania wody w układzie grzewczym. Oczywiście, w naszej strefie klimatycznej w zimie nie ogrzeją one samodzielnie budynku, jednak nawet wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o. może obniżyć koszty jej podgrzewania przez kocioł.

WYBÓR RODZAJU KOLEKTORÓW

Jeśli kolektory mają służyć tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej i tylko w okresie, kiedy wyłączone zostaje ogrzewanie kotłem gazowym, elektrycznym czy na paliwa stałe, lepiej jest zamontować kolektory płaskie. Droższe i wydajniejsze od nich kolektory próżniowe polecane są użytkownikom, którzy planują podgrzewać wodę użytkową przez cały rok oraz wspomagać instalację centralnego ogrzewania.

 

Kolektor płaski tworzy absorber, czyli płaska płyta wykonana z metalu znakomicie przewodzącego ciepło (miedź, aluminium, stal). Absorber pokrywa powłoka pochłaniająca promieniowanie słoneczne. Przez stykające się z nim od spodu rurki z cieczą solarną, transportuje on nagromadzone ciepło do wymiennika (wężownicy). Wężownica, która jest zamontowana w zasobniku, oddaje ciepło wodzie wykorzystywanej potem w gospodarstwie domowym. Ważnym elementem kolektora płaskiego jest obudowa. Ma zadanie ograniczyć straty ciepła do otoczenia. Od izolacji termicznej (zazwyczaj tworzy ją wełna mineralna ułożona na bokach i od spodu płyty) zależy sprawność tego rodzaju kolektora. Mocowana na absorberze od góry hartowana szyba chroni go natomiast przed gradobiciem, spadającymi konarami drzew lub wandalami, rzucającymi kamienie.

 

Kolektor próżniowy. Skonstruowany jest z wielu pojedynczych rur szklanych. W każdej z nich znajduje się osobny absorber otoczony próżnią. W tym przypadku to próżnia ogranicza straty ciepła do otoczenia. Absorber w rurach szybko się ogrzewa nawet przy małym natężeniu światła słonecznego. Działa więc także w pochmurne i zimne dni, a to przekłada się na jego wysoką wydajność. Niestety, bardziej skomplikowana budowa i wyższa niż w kolektorze płaskim wydajność odbija się na cenie kolektorów próżniowych.

 

Lilianna Jampolska

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".