Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacje inteligentne

Nie trzeba być elektronikiem czy inżynierem, by obsługiwać system inteligentnego domu. Natomiast wyposażając dom w technologię, która myśli za człowieka, można skutecznie obniżyć koszty użytkowania budynku oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Wszyscy rozmówcy, wypowiadający się na temat instalacji inteligentnej we własnym domu, zapewniali, że jest łatwy w obsłudze dla nich samych, dla ich dzieci i gości.

Instalacje inteligentne
(fot. Legrand)
Przed pojawieniem się technologii domu inteligentnego, każda instalacja w budynku wypełniała tylko jedno konkretne zadanie. Kocioł ogrzewał dom i c.w.u., system alarmu i monitoringu strzegł bezpieczeństwa domowników i ich majątku itd. Poszczególne instalacje miały własną automatykę z oddzielnymi sterownikami i pilotami.

 

Wyższość inteligentnych instalacji nad tradycyjnymi polega na tym, że łączą one ze sobą wiele domowych i ogrodowych urządzeń, zapewniając im przy tym jednolity system kontroli i sterowania. Ponadto, jeśli inwestorzy zastosują dostatecznie elastyczny system inteligentny, mogą dopasowywać go do swoich wciąż zmieniających się wymagań i sposobu życia.

JAK TO DZIAŁA?

Pracą systemu zawiaduje komputer lub rozbudowany sterownik, zbierający i przetwarzający sygnały płynące do niego z różnorodnych czujników rozmieszczonych w budynku i w ogrodzie. Czujniki (ruchu, wilgotności, ciśnienia, natężenia światła, zalania, dymu, czadu, gazu usypiającego, itp.) rejestrują zmiany wewnątrz i na zewnątrz domu i przekazują je do wybranej jednostki centralnej. Przekaźnikami są kable elektryczne lub fale radiowe. Jakakolwiek zmiana zachodząca w jednym podsystemie natychmiast dociera do pozostałych. Wszystkie podsystemy uwzględniają ją i bezzwłocznie adekwatnie reagują.

 

Przykładowo, po zarejestrowaniu ruchu na zewnątrz budynku po zmroku lub w trakcie nieobecności domowników), system wysyła informację do biura ochrony obiektu i do właścicieli, a jednocześnie wykonuje na miejscu ciąg działań zaradczych – na przykład zapala oświetlenie w domu i w ogrodzie, włącza sygnał dźwiękowy, opuszcza rolety zewnętrzne, blokuje drzwi itp. Jeśli innym razem właściciele pozostawią w budynku otwarte okno, system również natychmiast ich o tym zawiadamia, ale przede wszystkim zmienia działanie ogrzewania i wentylacji, by nie ponosili niepotrzebnych kosztów.

 

Uwaga! W niektórych systemach instalacja nie ma jednostki centralnej. Urządzenia łączy wspólny przewód sygnałowy, przez który wymieniają informacje. Taki system trudniej się programuje, ale nie grozi mu wyłączenie w wyniku awarii jednostki centralnej.

 

Z punktu widzenia ekonomiki i bezpieczeństwa najważniejszą zaletą „myślącej” technologii jest jej efektywna praca, wynikająca z możliwości wymiany informacji pomiędzy wszystkimi sprzężonymi elementami.

 

Lilianna Jampolska

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".