Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacje inteligentne

Nie trzeba być elektronikiem czy inżynierem, by obsługiwać system inteligentnego domu. Natomiast wyposażając dom w technologię, która myśli za człowieka, można skutecznie obniżyć koszty użytkowania budynku oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Wszyscy rozmówcy, wypowiadający się na temat instalacji inteligentnej we własnym domu, zapewniali, że jest łatwy w obsłudze dla nich samych, dla ich dzieci i gości.

Instalacje inteligentne
(fot. Legrand)
Przed pojawieniem się technologii domu inteligentnego, każda instalacja w budynku wypełniała tylko jedno konkretne zadanie. Kocioł ogrzewał dom i c.w.u., system alarmu i monitoringu strzegł bezpieczeństwa domowników i ich majątku itd. Poszczególne instalacje miały własną automatykę z oddzielnymi sterownikami i pilotami.

 

Wyższość inteligentnych instalacji nad tradycyjnymi polega na tym, że łączą one ze sobą wiele domowych i ogrodowych urządzeń, zapewniając im przy tym jednolity system kontroli i sterowania. Ponadto, jeśli inwestorzy zastosują dostatecznie elastyczny system inteligentny, mogą dopasowywać go do swoich wciąż zmieniających się wymagań i sposobu życia.

JAK TO DZIAŁA?

Pracą systemu zawiaduje komputer lub rozbudowany sterownik, zbierający i przetwarzający sygnały płynące do niego z różnorodnych czujników rozmieszczonych w budynku i w ogrodzie. Czujniki (ruchu, wilgotności, ciśnienia, natężenia światła, zalania, dymu, czadu, gazu usypiającego, itp.) rejestrują zmiany wewnątrz i na zewnątrz domu i przekazują je do wybranej jednostki centralnej. Przekaźnikami są kable elektryczne lub fale radiowe. Jakakolwiek zmiana zachodząca w jednym podsystemie natychmiast dociera do pozostałych. Wszystkie podsystemy uwzględniają ją i bezzwłocznie adekwatnie reagują.

 

Przykładowo, po zarejestrowaniu ruchu na zewnątrz budynku po zmroku lub w trakcie nieobecności domowników), system wysyła informację do biura ochrony obiektu i do właścicieli, a jednocześnie wykonuje na miejscu ciąg działań zaradczych – na przykład zapala oświetlenie w domu i w ogrodzie, włącza sygnał dźwiękowy, opuszcza rolety zewnętrzne, blokuje drzwi itp. Jeśli innym razem właściciele pozostawią w budynku otwarte okno, system również natychmiast ich o tym zawiadamia, ale przede wszystkim zmienia działanie ogrzewania i wentylacji, by nie ponosili niepotrzebnych kosztów.

 

Uwaga! W niektórych systemach instalacja nie ma jednostki centralnej. Urządzenia łączy wspólny przewód sygnałowy, przez który wymieniają informacje. Taki system trudniej się programuje, ale nie grozi mu wyłączenie w wyniku awarii jednostki centralnej.

 

Z punktu widzenia ekonomiki i bezpieczeństwa najważniejszą zaletą „myślącej” technologii jest jej efektywna praca, wynikająca z możliwości wymiany informacji pomiędzy wszystkimi sprzężonymi elementami.

 

Lilianna Jampolska

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".