Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny

O ile w wypadku pokryć dachowych, wybór jest ogromny i może przyprawić o ból głowy, o tyle w wypadku rynien w zasadzie wielki nie jest. Podstawowe założenia dla wszystkich systemów są wspólne: rynny muszą być szczelne, poprowadzone pod odpowiednim kątem i fachowo zamontowane.

Rynny
(fot. Plannja)
Największą różnicą między poszczególnymi systemami rynnowymi jest materiał, z którego zostały wykonane, cechą wspólną powinien być spadek około 0,5%, czyli 5 mm utraty wysokości na metrze długości koryta rynnowego.

 

Na rynku znaleźć można cały szereg rynien metalowych z blachy stalowej ocynkowanej lub powlekanej, miedzi, aluminium lub blachy cynkowo-tytanowej, a także rynny plastikowe i z PVC.

PVC

PVC jest jednym z popularniejszych materiałów używanych do produkcji systemów rynnowych. Jest stosunkowo lekkie, nie ulega korozji (również kontaktowej), dzięki barwieniu w masie nie widać na nim drobnych zarysowań, a przede wszystkim – jest rozwiązaniem zdecydowanie najtańszym.

 

Charakteryzuje się jednak stosunkowo wysoką rozszerzalnością temperaturową, co oznacza, że elementy wymagają specyficznego łączenia, umożliwiającego swobodne zmiany wymiarów wraz ze zmianami temperatury. Służą do tego celu specjalne uszczelki z tworzywa EPDM. W temperaturze poniżej +10°C PVC staje się kruche – co grozi uszkodzeniami w okresie zimowym, na przykład zsuwającym się z połaci śniegiem. Podobnie montaż w okresie jesiefot ni lub wczesnej wiosny należy wykonywać ze szczególną ostrożnością. Pewnym problemem może być również instalacja na bardzo skomplikowanych dachach, na których nie wystarczą standardowe elementy systemu (na przykład narożniki). Rozwiązaniem jest tu zamawianie elementów u producenta wg indywidualnego projektu (część firm wytwarzających systemy rynnowe z PVC oferuje taką usługę), znacznie podnosi to jednak koszty. Trwałość systemów rynnowych z PVC oceniana jest na około 50 lat.

Stal ocynkowana lub powlekana

Rynny z blachy stalowej ocynkowanej lub powlekanej to drugi z najpopularniejszych systemów. Są cięższe niż PVC, mniej odporne na uszkodzenia powierzchni (uszkodzenie powłoki zewnętrznej powoduje korozję stali). Mają jednak bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, co pozwala na stosowanie ich na przykład na terenach o bardzo obfitych opadach śniegu. Rynny ocynkowane można lutować, a więc skomplikowane dachy przestają być problemem.

 

Rynny powlekane łączy się na specjalne złączki lub klamry z gumową uszczelką. Trwałość takiego systemu szacuje się na 30–70 lat. Należy jednak pamiętać o okresowych przeglądach w poszukiwaniu ognisk korozji.

 

Piotr Kmiecik

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".