Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wanna z hydromasażem

Wybierając wyposażenie łazienki, warto zastanowić się nad kupnem zamiast zwykłej wanny, wanny z hydromasażem, w której nie tylko można zażyć tradycyjnej kąpieli, ale także zadbać o swoje ciało i poprawić samopoczucie. Masaż w ciepłej wodzie świetnie działa na zbyt napięte mięśnie, kręgosłup, stawy, skórę, układ nerwowy. Ma też tę zaletę, że po ciężkim dniu znakomicie rozluźnia, usuwa zmęczenie i relaksuje, w błyskawicznym tempie przywracając chęć do życia.

Wanna z hydromasażem
(fot. Sanplast)
Wanny z hydromasażem powinny być montowane w łazienkach mających dobrą wentylację, o powierzchni co najmniej 6 m2. Zanim zdecydujemy się na konkretny model wanny, trzeba określić jej kształt i wielkość, a następnie przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania, pamiętając, że większa liczba dysz i funkcji automatycznie przekłada się na wyższą cenę. Wanna z hydromasażem nie może być zbyt mała. Aby spełniała swoją rolę, odległość masowanego wodą ciała od dysz nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Wybierając konkretny model wanny, należy sprawdzić, czy ma ona wszelkie niezbędne atesty. Chodzi o to, aby elementy znajdujące się pod napięciem (pompy, dmuchawa) były dobrze chronione przed wodą.

Wielkość i kształt wanny

Wybór wanny z hydromasażem zależy nie tylko od indywidualnych preferencji i zasobności portfela, ale także od wielkości łazienki. Najwięcej miejsca zajmują wolno stojące wanny koliste lub owalne (mają także wersję narożną lub przyścienną), do średnich łazienek znakomicie nadają się wanny prostokątne, które przylegają jednym bokiem do ściany, a do najmniejszych – wanny narożne – symetryczne lub asymetryczne (występują w wersji prawej lub lewej), które zajmują najmniej miejsca. Wanny z hydromasażem produkuje się w różnych wymiarach, mogą też być przeznaczone dla jednej lub dwóch osób. Owalne zaczynają się od 165 × 130 cm, prostokątne od 120 × 70 cm, a narożne symetryczne – od 125 × 125 cm. Minimalna głębokość niecki to 35 cm, zaś pojemność wanny najczęściej zawiera się w przedziale 150–450 l. Wybierając konkretny model, musimy pamiętać o kosztach eksploatacji – wodę, którą nalewamy do wanny, należy najpierw ogrzać, a następnie odprowadzić do kanalizacji.

 

Tomasz Wojciuk

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".