Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Jaki komin?

PYTANIE CZYTELNIKA Buduję mój pierwszy dom i zamierzam ogrzewać go gazowym kotłem kondensacyjnym. W jaki sposób rozwiązać kwestię kominów? Czytałem, że przy ogrzewaniu domu kotłem gazowym z zamkniętą komorą spalania, z którego kanał powietrzno-spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę budynku, można zrezygnować z tradycyjnego komina. Czy to ma sens? Dodatkowo planuję w salonie zamontować kozę, do której tradycyjny komin już jest niezbędny. Ponoć komin z prefabrykatów jest najlepszym rozwiązaniem. Czy tak jest faktycznie?

Jaki komin?
(fot. Wienerberger)
REDAKCJA Po pierwsze komin trzeba dostosować do rodzaju spalanego paliwa: ważne jest czy będzie to na przykład węgiel czy gaz. Po drugie dużo zależy od tego, czy komin trzeba umieścić w już istniejącym, remontowanym domu, czy w dopiero budowanym. Na pewno kondensacyjny kocioł gazowy i kominek muszą być połączone do niezależnych kanałów dymowych.

 

Zanim wybierzemy rodzaj komina, warto dowiedzieć się w jaki sposób rozmieszczone są w nim poszczególne kanały i do czego służą.

Kanały w kominie

W kominach grupuje się kanały o różnym przeznaczeniu:

 

dymowe – odprowadzają produkty spalania paliw stałych (węgla, drewna, pelletów itp.). Ich przekrój nie może być mniejszy niż 14 × 14 cm lub średnica – 15 cm. Kocioł i kominek muszą być podłączone do oddzielnych kanałów;

 

spalinowe – odprowadzają produkty spalania paliw gazowych i płynnych (gazu ziemnego lub płynnego albo oleju opałowego). Wewnętrzna powierzchnia kanału, w przypadku możliwości wystąpienia wykraplania się wody ze spalin, musi być odporna na agresywne oddziaływanie kondensatu. Wymaganą średnicę kanału określa w dokumentacji producent kotła;

 

wentylacyjne – wyprowadzają na zewnątrz zużyte powietrze z pomieszczeń (zawierające dużo dwutlenku węgla lub wilgoci). Stosowane są w systemie wentylacji grawitacyjnej. Ich przekrój powinien wynosić nie mniej niż 160 cm2, co odpowiada średnicy 15 cm. Kanał wentylacyjny może odprowadzać powietrze tylko z jednego pomieszczenia. Najczęściej różnego rodzaju kanały są zgrupowane w jednym kominie.

Komin murowany

Jeśli tradycyjnym kominem będą prowadzone kanały dymowe, to należy go wybudować z pełnych cegieł ceramicznych. Natomiast gdy przewidziane są tylko przewody spalinowe z wkładem kominowym lub kanały wentylacyjne, można go postawić również z cegieł silikatowych lub pustaków wentylacyjnych.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".