Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacze centralne

To dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ nie powoduje we wnętrzach wzbijania się kurzu, ani ich wtórnego zakurzania. Brud trafia do specjalnego worka lub zbiornika, natomiast zassane powietrze po przefiltrowaniu wyrzucane jest na zewnątrz budynku. Urządzenia nie trzeba przenosić do kolejnych pomieszczeń. Właściciele, z którymi rozmawialiśmy o eksploatacji takiego systemu, założyli go już w trakcie budowy domu. Ale można to zrobić też w istniejącym budynku, choć jest to wtedy trochę trudniejsze.

Właściciele chętnie wyposażają swoje domy w instalacje ułatwiające jego późniejsze użytkowanie. W Polsce odkurzacze centralne zaczęto montować w latach 90. XX wieku. Urządzenie stało się popularne, bo daje gwarancję higienicznego oraz bardzo efektywnego i wygodnego sprzątania. Przy jego pomocy robi się to znacznie szybciej, niż tradycyjnym odkurzaczem, który na dodatek trzeba taszczyć po całym domu.

 

W odpowiedzi na wciąż rosnący popyt producenci udoskonalili swoje wyroby i obecnie, oprócz tradycyjnego odkurzania pomieszczeń, system centralnego odkurzania można wykorzystać do sprzątania samochodu, tarasu i garażu, klawiatury komputera, żaluzji i rolet przeciwsłonecznych, szczotkowania ubrań i czesania zwierzaków. Specjalne separatory, bez szkody dla systemu, pozwalają usunąć popiół z kominka, albo zebrać rozlaną wodę. Słowem – urządzenia stały się uniwersalną „pomocą domową”.

NAJTAŃSZA I NAJPROSTSZA Z INSTALACJI DOMOWYCH

System centralnego odkurzania jest prosty i łatwy do zamontowania. Zwykle jest to nieskomplikowany układ rur ze specjalnego PCW z antystatyczną powłoką, ułożonych w podłogach i ścianach, oraz biegnących wzdłuż nich elektrycznych przewodów sterujących. Rury i przewody sterujące łączą kilka gniazd ssących (umieszczonych w wyznaczonych pomieszczeniach) z tzw. jednostką centralną (na ogół znajdującą się w garażu lub w piwnicy). System rozpoczyna pracę po włożeniu do któregoś z gniazd ssących węża, zaopatrzonego w adekwatne do danej czynności końcówki lub akcesoria do sprzątania.

 

Największym wydatkiem jest zakup jednostki centralnej. Prosta, z montażem, kosztuje około 1000 zł, natomiast jednostka wyższej mocy i jakości średnio 2000–3000 zł (są też oczywiście jeszcze droższe modele). Materiały do wykonania instalacji można skompletować za kilkaset złotych. Montaż, który nie wymaga używania skomplikowanych narzędzi, również nie jest drogi. Założenie jednego tzw. punktu z materiałami najczęściej kosztuje 150–250 zł.

Lilianna Jampolska
fot. Beam (Electrolux)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".