Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrzewanie domu

Wybór sposobu ogrzewania to zwykle szukanie kompromisu pomiędzy wygodą użytkowania a kosztami inwestycji i eksploatacji. Jednak każdy kompromis ma swoje granice. Co z tego, że np. ciepło będzie tanie, jeśli nie będziemy mieć sił i czasu na noszenie opału i czyszczenie kotła?

Jakie powinno być idealne źródło ciepła? Tanie inwestycyjnie i eksploatacyjnie, a do tego bezobsługowe. Niestety takich nie ma. Dokonanie dobrego wyboru to odpowiednie wyważenie tych trzech czynników. To jedna z najważniejszych decyzji inwestora, bo największą część kosztów utrzymania domu stanowi właśnie ogrzewanie. Ponadto żadna inna instalacja domowa nie wymaga praktycznie obsługi.

 

Wybierając źródło ciepła – kocioł, pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne – powinniśmy też od razu myśleć, jak ciepło będzie przekazywane do pomieszczeń. Możemy zdecydować się na różnego rodzaju grzejniki ścienne, ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, sufitowe, ścienne), czy wreszcie nadmuch ciepłego powietrza. Wprawdzie każda kombinacja jest możliwa, ale niekoniecznie zalecana, bo np. wiąże się ze wzrostem kosztów, komplikacją instalacji i kłopotami w sterowaniu. Po co więc utrudniać sobie życie?

Czego nie możemy wybrać?

Niestety, musimy zacząć od rzeczy najmniej przyjemnej – ograniczeń, których nie możemy zmienić.

 

Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Najczęściej spotyka się zakaz stosowania paliw stałych. Treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy sprawdzić, zanim jeszcze kupimy działkę, bo władze gminy mogą wprowadzić rozmaite ograniczenia – od zakazu zabudowy aż po dopuszczalny kolor elewacji.

 

Brak dostępu do sieci gazowej lub konieczność wybudowania długiego i drogiego przyłącza. W wielu miejscach szanse na rozbudowę sieci są znikome, choćby z powodu rozproszonej zabudowy.

 

Brak miejsca na składowanie paliwa. Dotyczy to przede wszystkim biomasy – drewna, słomy itp. Mają one niską gęstość energetyczną, czyli małą wartość opałową w stosunku do objętości. Teoretycznie można oczywiście gromadzić w domu zapas paliwa tylko na kilka dni, ale kupując je w sezonie, będziemy płacić najdrożej i może się zdarzyć, że zostaniemy bez opału w czasie siarczystych mrozów. Dlatego najbezpieczniej i najtaniej jest nabyć poza sezonem zapas na całą zimę.

Jarosław Antkiewicz
fot. Immergas

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".