Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia dachowe i rynny

Wyboru pokrycia dachowego trzeba dokonać w porozumieniu z projektantem domu, który dopasuje je do konstrukcji więźby, naszych upodobań oraz założeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kwestie wizualne są tu dość istotne, bo dach, szczególnie stromy, równie rzuca się w oczy, co elewacja budynku.

Materiałami dekarskimi, najczęściej wybieranymi przez inwestorów budujących dom, są obecnie drobnowymiarowe dachówki ceramiczne i cementowe (pokrycia te z daleka trudno odróżnić) oraz lekka blachodachówka. Nieco mniej popularna jest blacha płaska i gont bitumiczny. Nieliczni decydują się na płytki włóknowo-cementowe, bitumiczne płyty faliste, papę, łupek, gont drewniany lub strzechę.

 

Orynnowanie najchętniej wykonuje się z PVC i stali powlekanej, ale można też kupić rynny z aluminium, stopu cynkowo-tytanowego albo miedzi – te ostatnie są bardzo drogie.

Czym pokryć dach?

Zanim podejmiemy decyzję odnośnie rodzaju pokrycia, poprośmy o wycenę (dla dachu zawartego w projekcie domu) w kilku składach budowlanych i porównajmy koszty obejmujące obróbki blacharskie oraz robociznę. Informacja o tym, ile kosztuje 1 m2 danego pokrycia to zbyt mało, by ocenić jego całkowity koszt. Pokrycie wybieramy już na etapie powstawiania projektu budynku, aby konstruktor mógł dopasować do niego wytrzymałość więźby. Jeśli zmienimy koncepcję w trakcie budowy domu, wówczas konieczna jest konsultacja z projektantem.

Małgorzata Kolmus
fot. Blachy Pruszyński

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze