Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Elektroniczne zabezpieczenia domu

Doświadczonemu złodziejowi sforsowanie nawet najlepszych antywłamaniowych drzwi zajmuje tylko kilka minut. Dlatego poza zabezpieczeniami mechanicznymi, niezbędne są także elektroniczne. Kontrola dostępu na posesję, alarm monitorowany przez firmę ochroniarską, symulacja obecności domowników w czasie urlopu, a nawet zdalny podgląd obrazu z kamer to dziś rozwiązania dostępne dla każdego.

Własny dom to nasz azyl, miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie. Dlatego włamanie jest zawsze traumatycznym przeżyciem. Naj - większą stratą nie jest wcale to, co złodziej ukradnie. Jeśli mówimy już o stratach materialnych, niejednokrotnie wartość zniszczonych przy okazji włamania przedmiotów, np. drzwi tarasowych, jest większa. Najboleśniej odczuwamy jednak utratę poczucia bezpieczeństwa, spokoju w tym naszym małym kawałku świata.

 

Dlatego o bezpieczeństwo trzeba zadbać. Nie łudźmy się, że ogrodzenie i solidne drzwi wystarczą. Przejście nawet przez wysoki mur zajmuje kilka chwil, a otwarcie dobrego zamka kilka minut – o ile złodziej nie wybierze łatwiejszej drogi przez okno lub drzwi tarasowe. Dobry system alarmowy może ostrzegać już o sforsowaniu ogrodzenia, wysyłając przy tym sygnał do firmy ochroniarskiej. Wnętrze i otoczenie domu możemy zaś monitorować, nawet będąc na urlopie, wykorzystując do tego Internet. System może nas także informować na odległość o rozmaitych awariach – zalaniu, wycieku gazu, wyłączeniu ogrzewania. Automatykę da się także wykorzystać do wprowadzenia przestępców w błąd. Inteligentna instalacja domowa może bardzo dobrze symulować naszą obecność – zależnie od pory dnia podnosić lub opuszczać rolety zewnętrzne, zapalać światło w różnych pomieszczeniach itp.

Domofony i wideodomofony

Na każdej ogrodzonej posesji jest brama z furtką, a domofon to podstawowy środek kontroli dostępu.

 

Nawet najprostszy domofon pozwala przeprowadzić rozmowę z osobą stojącą przy furtce i jeśli zechcemy – wpuścić ją do środka bez wychodzenia z domu. Poza oczywistymi walorami bezpieczeństwa, to wielka wygoda w porównaniu ze zwykłym dzwonkiem. Wideodomofon to zaś domofon wyposażony w kamerę. Dzięki temu możemy również zobaczyć naszego rozmówcę. To bardzo przydatna funkcja w domach położonych w głębi działki, oraz gdy widok z okna na furtkę zasłaniają rośliny albo mur ogrodzenia.

 

Wideodomofony zwykle wyposaża się w źródło światła lub lampę podczerwieni, tak by kamera mogła działać również w nocy. Mogą mieć funkcję zapisu obrazu (dzięki temu dysponujemy rejestrem osób wchodzących na posesję).

Jarosław Antkiewicz
fot. Satel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".