Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Z krytą pływalnią

Lidka i Włodek postarali się, żeby ich jednorodzinny dom z krytym basenem postawili fachowcy, mający doświadczenie w budowaniu i wyposażaniu tego rodzaju obiektów.


Lidka i Włodek już przed ślubem postanowili zbudować wielofunkcyjny dom raz a dobrze. Zaraz po ślubie zaprojektowali go z architektami w taki sposób, żeby miał kilka wygodnych stref użytkowych. Oprócz konwencjonalnej strefy dziennej na parterze i prywatnej na pełnym piętrze, ma obszerne i ergonomiczne zaplecze gospodarcze. W budynku szczególnie komfortowa jest część wypoczynkowa – obejmuje przestronny salon i kryty pawilon z basenem o wymiarach 4 x 12 x 1,75 m oraz przylegający do nich ogromny taras (120 m2) z widokiem na ogród i otaczający go las.

Na rodzinnej działce

Para nie musiała kupować działki, bo odziedziczyła ją po dziadku.

 

Zatrzymaliśmy działkę dla siebie, ponieważ leży blisko miasta, a jednocześnie jest cicha, bo otacza ją las – opowiada Włodek. – Wyjątkowo kształtna posesja mieści dom o rozłożystej bryle, z garażem na 2 samochody oraz z basenem w krytym pawilonie. Parcela bardzo nam odpowiada, choć nie jest dostatecznie uzbrojona i budowę musieliśmy rozpocząć od pociągnięcia na własny koszt przyłącza elektrycznego o dł. 150 m. Na szczęście, w ulicy biegła nitka wodociągu, a na działce była już studnia. W trakcie budowy korzystaliśmy z niej, ale powstający dom od razu przyłączyliśmy do miejscowego wodociągu. Niestety, nie uniknęliśmy budowy szamba, bo podłoże nie nadawało się do zamontowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Dowiedzieliśmy się w urzędzie gminy, że sieć kanalizacyjna powstanie za kilka lat, więc wkrótce znacząco spadną koszty utrzymania domu. Oboje z żoną traktujemy go jako docelowy i chcieliśmy go dobrze zbudować oraz komfortowo wyposażyć. Zainwestowaliśmy w kryty basen z myślą o zdrowym ruchu aż do późnej starości, bez potrzeby opuszczania domu. Nie ukrywam, że od początku najwięcej uwagi poświęciłem skonfigurowaniu odpowiedniego systemu grzewczego, ponieważ w okolicy nie ma gazu z sieci. Główkowałem ze specjalistami od ogrzewania i wentylacji nad zestawem urządzeń i instalacji, które dawałyby komfortową, ale możliwie najoszczędniejszą w istniejących warunkach środowiskowych eksploatację części mieszkalnej i basenowej.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".