Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne mogą służyć do podgrzania wody użytkowej na potrzeby domowego gospodarstwa i basenu, dogrzania budynku i zasilania urządzeń elektrycznych. W zależności od zadania, jakie mają spełniać, montuje się instalacje solarne z kolektorami cieczowymi płaskimi lub rurowymi, albo instalacje fotowoltaiczne (te ostatnie dopiero zaczynają zdobywać polski rynek). Troje użytkowników popularnych kolektorów opowiedziało o ich doborze i użytkowaniu. Oto ich doświadczenia.


Jeśli instalacja solarna ma służyć tylko do przygotowania ciepłej wody do mycia, kąpieli, sprzątania, ewentualnie do podgrzania wody w basenie (w okresie kiedy wyłączone zostaje ogrzewanie kotłem stałym, elektrycznym, gazowym), najlepiej jest zastosować tanie i proste w budowie kolektory płaskie. Dlaczego? Ponieważ są najwydajniejsze w okresie od początku kwietnia do końca września, kiedy w Polsce słońce świeci najdłużej i jest najmniej dni pochmurnych. Obliczono, że właśnie wówczas trafia do nas aż 80% energii słonecznej, podczas gdy w grudniu, styczniu i lutym zaledwie 6%.

 

W droższe kolektory próżniowe warto zainwestować, jeśli planuje się przy ich pomocy przygotowywać c.w.u. przez cały rok oraz wspomagać ogrzewanie domu. Tym użytkownikom, którzy zużywają w gospodarstwie domowym dużo energii elektrycznej, specjaliści proponują natomiast wybranie instalacji solarnych opartych na ogniwach fotowoltaicznych.

JAK SĄ ZBUDOWANE KOLEKTORY?

Ze względu na konstrukcję, rozróżniamy kolektory płaskie i rurowe. Inna klasyfikacja dzieli je na próżniowe lub niepróżniowe, kierując się rodzajem izolatora.

 

Kolektory płaskie absorbują promieniowanie słoneczne przez płaską metalową płytę, wykonaną z materiału dobrze przewodzącego ciepło, na przykład z miedzi lub aluminium. Płyta, pokryta powłoką pochłaniającą promieniowanie słoneczne, przekazuje ciepło do rurek z cieczą solarną, które stykają się z jej spodem. Nagrzana ciecz przez rury dociera do wymiennika ciepła (wężownicy), zamontowanego w zasobniku ciepłej wody, któremu oddaje ciepło. Potem, schłodzona powraca do kolektora. Obudowa chroni kolektor przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. gradem, kamieniami rzucanymi przez wandali oraz przed stratami ciepła. Izolatorem termicznym jest najczęściej wełna mineralna.

Lilianna Jampolska
fot. Hewalex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".