Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Jeśli tylko pozwalają na to warunki glebowo-środowiskowe oraz formalno-prawne, na terenach nieskanalizowanych warto zaopatrzyć jednorodzinny dom w przydomową oczyszczalnię ścieków. Potwierdzają to nasi rozmówcy i jednocześnie użytkownicy oczyszczalni, dowodząc na własnym przykładzie, że pożytki z niej płynące są wszechstronne, a budowa – uzasadniona ekonomicznie.


Po porównaniu kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych przydomowej oczyszczalni ścieków i szczelnego szamba, rachunek ekonomiczny stoi po stronie tej pierwszej. Na terenach nieskanalizowanych, do budowy własnej oczyszczalni ścieków właścicieli domów powinny zachęcać: niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia, roczne koszty użytkowania kształtujące się na bardzo niskim poziomie 100–400 zł i – co jeszcze ważniejsze – wyjątkowo krótki czas zwrotu inwestycji, średnio 2–3 lata. Tymczasem w Polsce własne oczyszczalnie posiada niewielki procent gospodarstw domowych.

 

Dzieje się tak dlatego, że w przypadku nawet prostej oczyszczalni ścieków koszt inwestycyjny jest kilkakrotnie wyższy, niż zakup i wykonanie szczelnego szamba. Ponadto, jej budowa obwarowana jest licznymi obostrzeniami, które trzeba bezwzględnie spełnić. Z drugiej jednak strony, coraz więcej gmin propaguje ekologiczne rozwiązania i umożliwia dofinansowanie budowy oczyszczalni z funduszy celowych. Dotacje natomiast znacząco zmniejszają koszt inwestycji. Ci właściciele, którzy patrzą na swoje gospodarstwo domowe w długiej perspektywie, mimo pewnych obostrzeń i uciążliwości, powinni zainteresować się możliwością włączenia oczyszczalni do zestawu domowych instalacji.

FORMALNOŚCI I DOTACJE

Na niektórych obszarach, lokalne prawo wyklucza budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Informacji na ten temat należy szukać w urzędzie gminy, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nie można zakładać oczyszczalni na terenach okresowo zalewanych wodą oraz na działkach o zbyt małej powierzchni. Zgodnie z Prawem Budowlanym, budowa oczyszczalni ścieków o wydajności mniejszej niż 7,5 m3 na dobę wymaga jedynie zgłoszenia zamiaru jej wykonania w starostwie powiatowym, a po upływie 30 dni i nie później niż po upływie dwóch lat – rozpoczęcia jej budowy (jeśli starosta nie wniesie zastrzeżeń). Do zgłoszenia trzeba dołączyć szkice i rysunki, mapkę z lokalizacją oczyszczalni, dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością. Proces budowy należy zakończyć inwentaryzacją powykonawczą oraz zawiadomić o tym ten sam urząd.

Lilianna Jampolska
fot. Ekobudex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".