Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014

Tynki wewnętrzne

Wybierając rodzaj pokrycia tynkarskiego ścian wewnętrznych, musimy brać pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, ostateczny sposób wykończenia ścian oraz rodzaj i stan surowego podłoża. Nie bez znaczenia jest również czas niezbędny do utwardzenia i wyschnięcia powierzchni, umożliwiający prowadzenie dalszych prac wykończeniowych.


Koszt otynkowania ścian i sufitów stanowi poważną pozycję w wydatkach na budowę domu. Za wykonanie 1 m2 tynku cementowo- wapiennego zapłacimy 30–40 zł (materiał z robocizną), za tynk gipsowy – 25–35 zł/m2, a za wapienny – 30–35 zł/m2. Montaż płyt gipsowo- kartownowych kosztuje 20–25 zł/m2 (bez ceny płyt). Na otynkowanie domu o powierzchni 150 m2 trzeba przeznaczyć 15 000– 20 000 zł.

 

Zależnie od oczekiwanego wyglądu wykończonych ścian, tynki mogą być docelowym pokryciem przewidzianym do malowania czy tapetowania lub stanowić jedynie podkład pod inne okładziny. Produkowane obecnie zaprawy pozwalają na uzyskanie jednolitej powierzchni już przy jednowarstwowym tynku. Gładsze i bardziej równe wykończenie wymaga, niezależnie od rodzaju tynku podkładowego, nałożenia dodatkowej, zazwyczaj gipsowej warstwy wygładzającej. Innym sposobem, zapewniającym gładkie i równe ściany, są suche tynki z płyt gipsowo-kartonowych. Eliminują one mokre prace tynkarskie i ograniczają pracochłonność robót. W nowo budowanych domach najczęściej wykonywane są na poddaszach (skosach dachów).

Cementowo-wapienne

To najpopularniejszy rodzaj tynku, stosowany we wszystkich pomieszczeniach, również w tych o podwyższonej wilgotności (kuchnie, łazienki, pralnie), jako podłoże przewidziane do malowania lub tapetowania oraz jako podkład pod płytki ceramiczne. Jakość powierzchni przy starannym wykonawstwie i przy użyciu drobnoziarnistych zapraw nie odbiega od tynków gipsowych, choć – ze względu na większą pracochłonność – z reguły są one droższe. Wadą takich tynków jest długi czas schnięcia – ok. 4 tygodnie, zaletą – uniwersalność i możliwość stosowania w pomieszczeniach mokrych.

Redakcja BudujemyDom
fot. Cedat

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!