Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014

Elewacje

Wykańczanie ścian zewnętrznych to etap, podczas którego ociepla się budynek i zabezpiecza ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę wybranych materiałów projektuje architekt. Nad sposobem realizacji jego koncepcji musimy jednak czuwać sami, kontrolując skrupulatność wykonawców.


Rodzaj elewacji w dużej mierze zależy od technologii budowy ścian zewnętrznych. Ściany jednowarstwowe i dwuwarstwowe można wykończyć w dowolny sposób. Najczęściej po prostu się je tynkuje: ściany jednowarstwowe – bezpośrednio elementy muru, a dwuwarstwowe – ocieplenie: wełnę mineralną lub styropian. Możne je też obłożyć miejscowo płytkami klinkierowymi lub kamiennymi albo oblicówką z drewna.

 

W przypadku ścian trójwarstwowych, ostatnia warstwa ściany, tzw. osłonowa, przeważnie murowana jest z cegieł klinkierowych lub silikatowych, i pełni jednocześnie rolę dekoracyjnego okrycia elewacji. Takich ścian z zasady się już nie tynkuje.

Tynki

Obecnie najpopularniejsze są tynki cienkowarstwowe, które stanowią element składowy systemów ociepleń. Dostępne są w bogatszej kolorystyce niż tynki tradycyjne i można im nadawać bardziej różnorodne faktury. Najpopularniejsze są cztery rodzaje:

 

akrylowe – spoiwem są dyspersyjne żywice polimerowe, dzięki czemu tynki mają dobrą przyczepność, są elastyczne, odporne na zabrudzenia i uszkodzenia. Ściany przykryte takim tynkiem można myć wodą z dodatkiem detergentów oraz odnawiać akrylowymi farbami fasadowymi. Z względu na niską paroprzepuszczalność, nie wolno ich stosować na wełnie mineralnej;

 

silikonowe – odporne na zabrudzenia i płowienie koloru oraz czynniki atmosferyczne, a przy tym charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością i własnościami hydrofobowymi (nie nasiąkają wodą), a deszcze powodują samoczynnie mycie elewacji. To tynki najbardziej niewrażliwe na zabrudzenia oraz płowienie, ale najdroższe wśród tynków cienkowarstwowych;

 

silikatowe (krzemianowe) – niepodatne na zabrudzenia, płowienie koloru i czynniki atmosferyczne, a przy tym wysokoparoprzepuszczalne. Są elastyczne, dlatego z łatwością pokrywa się nimi małe rysy skurczowe, powstałe w tynku tradycyjnym;

 

silikonowo-silikatowe – łączą najlepsze cechy dwóch wymienionych wyżej rodzajów produktów, są przy tym tańsze od silikonowych i obecnie najpopularniejsze.

Joanna Dąbrowska
fot. Röben

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!