Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Elewacje

Wykańczanie ścian zewnętrznych to etap, podczas którego ociepla się budynek i zabezpiecza ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę wybranych materiałów projektuje architekt. Nad sposobem realizacji jego koncepcji musimy jednak czuwać sami, kontrolując skrupulatność wykonawców.


Rodzaj elewacji w dużej mierze zależy od technologii budowy ścian zewnętrznych. Ściany jednowarstwowe i dwuwarstwowe można wykończyć w dowolny sposób. Najczęściej po prostu się je tynkuje: ściany jednowarstwowe – bezpośrednio elementy muru, a dwuwarstwowe – ocieplenie: wełnę mineralną lub styropian. Możne je też obłożyć miejscowo płytkami klinkierowymi lub kamiennymi albo oblicówką z drewna.

 

W przypadku ścian trójwarstwowych, ostatnia warstwa ściany, tzw. osłonowa, przeważnie murowana jest z cegieł klinkierowych lub silikatowych, i pełni jednocześnie rolę dekoracyjnego okrycia elewacji. Takich ścian z zasady się już nie tynkuje.

Tynki

Obecnie najpopularniejsze są tynki cienkowarstwowe, które stanowią element składowy systemów ociepleń. Dostępne są w bogatszej kolorystyce niż tynki tradycyjne i można im nadawać bardziej różnorodne faktury. Najpopularniejsze są cztery rodzaje:

 

akrylowe – spoiwem są dyspersyjne żywice polimerowe, dzięki czemu tynki mają dobrą przyczepność, są elastyczne, odporne na zabrudzenia i uszkodzenia. Ściany przykryte takim tynkiem można myć wodą z dodatkiem detergentów oraz odnawiać akrylowymi farbami fasadowymi. Z względu na niską paroprzepuszczalność, nie wolno ich stosować na wełnie mineralnej;

 

silikonowe – odporne na zabrudzenia i płowienie koloru oraz czynniki atmosferyczne, a przy tym charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością i własnościami hydrofobowymi (nie nasiąkają wodą), a deszcze powodują samoczynnie mycie elewacji. To tynki najbardziej niewrażliwe na zabrudzenia oraz płowienie, ale najdroższe wśród tynków cienkowarstwowych;

 

silikatowe (krzemianowe) – niepodatne na zabrudzenia, płowienie koloru i czynniki atmosferyczne, a przy tym wysokoparoprzepuszczalne. Są elastyczne, dlatego z łatwością pokrywa się nimi małe rysy skurczowe, powstałe w tynku tradycyjnym;

 

silikonowo-silikatowe – łączą najlepsze cechy dwóch wymienionych wyżej rodzajów produktów, są przy tym tańsze od silikonowych i obecnie najpopularniejsze.

Joanna Dąbrowska
fot. Röben

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".