Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Centralne odkurzanie

Odkurzacz centralny to odkurzacz o dużej mocy (tzw. jednostka centralna), zainstalowany na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu itp. Z pozostałymi wnętrzami łączy go system rur, ukrytych w ścianach lub podłogach. Gdy chcemy odkurzać, do gniazda umieszczonego na ścianie przyłączamy elastyczny wąż zakończony teleskopową rurą i szczotką – odkurzacz uruchamia się automatycznie.


Niezbędnym elementem instalacji jest jeszcze rura „wydechowa”, którą zassane powietrze usuwane jest poza budynek. Odkurzacz centralny, tak samo jak zwykły, służy więc do sprzątania domu. Zasada działania i budowa obu rodzajów urządzeń również jest zbliżona. Naturalne więc jest pytanie, dlaczego wybrać odkurzacz centralny, a nie zwykły?

 

Z punktu widzenia użytkownika, który w zasadzie stoi na samym końcu instalacji i może najwyżej zajrzeć w rurę, czym ma się kierować, wybierając system centralnego odkurzania, pomijając taki frazes jak „wygoda”?

 

Może tak zapytałem jako zupełny laik, ale skoro mam polegać na prześcigających się w argumentach dostawcach technologii, mam prawo być laikiem. Jak najkrócej wyklarować laikowi, po co mu odkurzacz centralny i jaki ma w końcu wybrać, zanim zacznie łzawić od czytania aprobat i głowa go zacznie boleć od wiedzy na temat zjawiska cyklonów i powiększonych pod mikroskopem zwierzątek zwanych roztoczami?

 

Na forach internetowych, odpowiedzi na takie pytania najchętniej udzielają przedstawiciele firm sprzedających i montujących te urządzenia. Właściwie nic w tym dziwnego, bo to też sposób na zdobycie klientów. Ważne, aby udzielali rzetelnych informacji.

 

Najważniejsze zalety centralnego odkurzania można sprowadzić do:

 

1) Powietrze zbierane z pomieszczenia jest wyrzucane na zewnątrz budynku (mniej lub bardziej odfiltrowane), co oznacza, że jakość filtru jest drugorzędna z punktu widzenia jakości powietrza wewnątrz. Centralne odkurzanie to idealne rozwiązanie, aby zmniejszyć poziom kurzu, alergenów w pomieszczeniach;

 

2) Powietrze, nie będąc wyrzucane do pomieszczenia (jak w zwykłym odkurzaczu), nie wprawia w ruch kurzu na przestrzeniach jeszcze niesprzątniętych;

 

3) Poziom hałasu wielokrotnie mniejszy. W zasadzie słychać tylko szum powietrza;

 

4) Przy budynkach wielokondygnacyjnych odpada dźwiganie odkurzacza. Można mieć kilka węży, więc dźwiganie odpada w ogóle;

 

5) Akcesoria typu szufelka automatyczna – ułatwiają sprzątanie;

 

6) Wysoka wydajność systemu, w porównaniu do tradycyjnego odkurzacza.

 

Wszystko, co napisano powyżej, jest prawdą. Jednak autor wypowiedzi nie był obiektywny – podał same zalety, a przemilczał wady. Użytkownicy forum błyskawicznie to wychwycili.

Jarosław Antkiewicz
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".