Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dobudowa wiatrołapu

Choć wiatrołap pełni w domu rolę śluzy chroniącej wnętrze przed falami zimnego powietrza, niektórzy inwestorzy rezygnują z tego pomieszczenia. Taka decyzja nie jest jednak nieodwołalna. Co można zrobić, jeśli po pewnym okresie użytkowania domu stwierdzimy, że wiatrołap jest nam niezbędny?


Wiatrołap to pomieszczenie usytuowane między drzwiami wejściowymi a tymi prowadzącymi do części mieszkalnej. Jego najważniejszym zadaniem – jak sama nazwa wskazuje – jest zatrzymywanie wiatru wpadającego do domu. Stanowi też barierę dla zimna i wilgoci oraz bufor, w którym zostaje brud naniesiony z zewnątrz. Tu również zostawiamy obuwie, wierzchnie okrycia i parasole. Jeśli pozwala na to miejsce, w wiatrołapie można urządzić niewielką garderobę, przechowywać rower lub dziecięcy wózek.

 

Wiatrołap to także zapora chroniąca prywatność domowników przed ciekawskim wzrokiem listonoszy, kurierów, inkasentów itp. Jest też często wygodnym łącznikiem pomiędzy domem a garażem czy pomieszczeniem gospodarczym. Może również służyć jako poczekalnia, gdy w domu jest gabinet, w którym przyjmuje się pacjentów lub interesantów i istnieje potrzeba oddzielenia go od części mieszkalnej.

 

Mimo niewątpliwych zalet, nie we wszystkich polskich domach zaprojektowano wiatrołapy. Zgodnie z Rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest to element nieobowiązkowy („Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu”.). Część inwestorów rezygnuje z niego świadomie, inni nabywają dom, w którym takiej funkcji nie przewidziano. Jeśli uznamy, że wiatrołap jest nam niezbędny, możemy w dość prosty sposób przebudować strefę wejściową. Opisujemy cztery popularne rozwiązania.

Norbert Skupiński
fot. Archiwum BD

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".