Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna panoramiczne i tarasowe

Dzięki dużym przeszkleniom, bryła budynku wygląda nowocześnie, a wnętrza są intensywnie doświetlone i wydają się bardziej przestronne. Duże panoramiczne okna i drzwi tarasowe zacierają też granicę między domem a ogrodem i pozwalają podziwiać przyrodę przez cały rok.


Obok wielu zalet wielkowymiarowych okien i drzwi tarasowych, pojawiają się też wątpliwości. Czy w czasie zimnych sezonów konstrukcje te nie będą generować zbyt dużych strat ciepła? Czy latem nie będą doprowadzać do przegrzewania się pomieszczeń? Czy stabilność takich konstrukcji nie będzie gorsza od tej w standardowych oknach i czy takie okna nie będą za ciężkie? Czy wielkowymiarowe przeszklenia nie obniżą poziomu bezpieczeństwa domowników?

 

Producenci proponują rozwiązania, które te wątpliwości rozwiewają. Jednak za wyrób wysokiej klasy trzeba też więcej zapłacić. Przykładowo ceny za rozwieralne pojedyncze drzwi tarasowe o wym. 865 x 2195 mm z pakietem trzyszybowym zaczynają się już od 950 zł, za trzy skrzydła o łącznej szerokości 2595 mm zapłacimy więc 2850 zł. Z kolei na podobne pod względem rozmiaru drzwi przesuwne (w systemie HS – opisanym w dalszej części artykułu) o wymiarze 2330 x 2195 mm z tym samym pakietem szybowym będziemy musieli wydać minimum 6500 zł.

 

Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na automatykę zamykania i otwierania skrzydła (napęd elektryczny montowany jest pod posadzką, a uruchamiany przyciskiem umieszczonym na ścianie lub pilotem), dopłacimy do tej kwoty nawet 2500 zł. Oszczędności na poziomie 30% na jednym skrzydle może przynieść zastosowanie w części otworu okiennego skrzydła stałego, nazywanego fiksem lub witryną. Są one tańsze, bo nie mają okuć i mają węższe profile. Dlatego zanim podejmiemy ostateczne decyzje, warto zastanowić się, czy na pewno wszystkie przeszklenia muszą mieć otwierane skrzydła. Ponadto pamiętajmy, że okno w wersji fiks może mieć zdecydowanie większe wymiary niż otwierane. Szczególnie ma to znaczenie, jeżeli przewidujemy przeszklenie dużego fragmentu ściany w salonie, z którego rozciąga się widok na ogród lub pobliskie jezioro.

Emilia Rosłaniec
fot. M&S Więcej niż okna

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".