Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Domofony i instalacje alarmowe

Domofony i wideodomofony są obecnie podstawowymi elementami ograniczającymi dostęp na posesję. Poczucie bezpieczeństwa zapewni jednak dopiero zamontowanie instalacji alarmowej.

Domofony i wideodomofony

Domofony sukcesywnie wypierają dzwonki, ponieważ dzięki identyfikacji głosowej umożliwiają wpuszczanie na posesję wyłącznie osób pożądanych. Jeszcze wygodniejsze są wideodomofony, które dodatkowo dają możliwość obserwowania gości przy furtce. Szczególnie dobrze sprawdzają się wtedy, gdy wejście na posesję jest oddalone od domu, zasłonięte np. przez ogrodzenie, roślinność lub słabo oświetlone. Do niedawna wybór był prosty – mniej zamożni inwestorzy wybierali domofony, pozostali – droższe wideodomofony. Ostatnio jednak ceny tych drugich znacznie się obniżyły i najprostsze modele można kupić już za cenę porównywalną z domofonem. Alternatywnym rozwiązaniem jest zamontowanie przy furtce kamery zewnętrznej. Tego typu urządzenia z reguły charakteryzują się wyższą jakością obrazu i większym zasięgiem niż wideodomofon, a ich ceny są coraz bardziej przystępne.

 

Zarówno domofony, jak i wideodomofony występują w wersji analogowej i cyfrowej. Zaletą domofonów analogowych jest niższa cena, wadą – brak możliwości rozbudowania o dodatkowe funkcje. Urządzenia cyfrowe są wygodniejsze. Pozwalają np. na otwieranie drzwi za pomocą zaprogramowanego kodu lub karty, bez konieczności używania klucza. Ze względu na możliwość przyłączenia wielu lokali, ale i wyższą cenę, stosowane są jednak przede wszystkim w domach wielorodzinnych.

 

Domofony dostępne są w dwóch wariantach: przewodowym i bezprzewodowym. Wybór ma wpływ przede wszystkim na sposób montażu. Urządzenia przewodowe wymagają przeciągnięcia przewodów elektrycznych od furtki do domu, co może być kłopotliwe, zwłaszcza w wykończonych już domach. W systemie bezprzewodowym łączność odbywa się radiowo, dzięki czemu odpada problem z układaniem przewodów. Co prawda bezprzewodowa jednostka zewnętrzna również wymaga zasilania, ale można je poprowadzić bezpośrednio ze skrzynki z licznikiem, umieszczonej najczęściej w linii ogrodzenia.

 

W skład standardowego systemu domofonowego wchodzi stacja bramowa (bramofon) z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym oraz umieszczony w domu unifon (ze słuchawką lub głośnomówiący) z głośnikiem, mikrofonem i przyciskiem do otwierania furtki. Wideodomofon ma dodatkowo w zewnętrznej kasecie zamontowaną kamerę, a w pomieszczeniu panel z monitorem (najczęściej od 3,5 do 7 cali).

Norbert Skupiński
fot. Satel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".