Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominek z płaszczem wodnym czy DGP

PYTANIE CZYTELNIKA: Zastanawiam się, czy warto rozbudowywać kominek o instalację rozprowadzającą ciepło – powietrzną lub wodną. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Co zyskam na ich wykonaniu, czy np. sprawdzą się w razie awarii kotła?


REDAKCJA: Kominek z płaszczem wodnym, systemem DGP czy zwykły? Z zewnątrz będą one nie do odróżnienia, mogą mieć nawet identyczne obudowy. Zarówno DGP, jak i płaszcz wodny to rozwiązania służące temu samemu celowi – ogrzaniu ciepłem z kominka wielu pomieszczeń. Jednak tu podobieństwa się kończą. DGP jest odrębną instalacją domową, kominek z płaszczem wodnym zaś elementem systemu centralnego ogrzewania. Działają więc inaczej.

 

Ogień w kominku docenimy zwłaszcza w jesienne wieczory – gdy jest zbyt chłodno, żeby nie grzać w ogóle, a równocześnie zbyt ciepło na uruchomienie centralnego ogrzewania. Jednak, aby ciepło było nie tylko w salonie, warto mieć system dystrybucji gorącego powietrza z kominka (DGP) lub wkład z płaszczem wodnym.

Dystrybucja gorącego powietrza

W systemie DGP, chłodne powietrze zasysane z pomieszczenia przepływa pomiędzy gorącym wkładem kominkowym a jego obudową i ogrzane płynie dalej kanałami do sąsiednich pomieszczeń.

 

Ruch powietrza może zachodzić samoczynnie dzięki zjawisku konwekcji, czyli unoszenia się cieplejszego powietrza, może też być wymuszany przez wentylator (powszechnie, choć błędnie, nazywany „turbiną”). Wspomagany obieg powietrza znacznie zwiększa wydajność odbioru ciepła od kominka, zaś on sam staje się wówczas „sercem” systemu centralnego ogrzewania powietrznego. Z zewnątrz elementy instalacji są niewidoczne, zakrywa je bowiem obudowa i okap kominka, a w pomieszczeniach – zamiast grzejników – znajdują się jedynie kratki nawiewne lub anemostaty.

Płaszcz wodny

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym zawiera wodny wymiennik ciepła. Woda jako nośnik ciepła krąży pomiędzy wymiennikiem i pozostałymi elementami instalacji centralnego ogrzewania, zasilając typowe grzejniki wodne albo ogrzewanie podłogowe. Kominek z płaszczem pełni więc taką samą funkcję, jak kocioł na paliwo stałe. W typowej instalacji trzeba w związku z tym zadbać o właściwe zabezpieczenie przed przegrzaniem wody i zapewnić zgodną współpracę kotła i kominka.

Jarosław Antkiewicz
fot. Kratki.pl

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze