Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Łazienkowy odpływ liniowy

Prysznic, w którym woda leje się na podłogę? Czemu nie! Rozwiązanie to kiedyś stosowano głównie w szpitalach czy obiektach sportowych, lecz szybko zagościło w domach (głównie w nowoczesnych łazienkach). Ciekawe wzornictwo znajdziemy szczególnie wśród odpływów liniowych. Mają one też większą powierzchnię odbioru wody, niż modele punktowe.

Co wybrać?

Odwodnienie liniowe tworzy kanał prysznicowy, zwany rynną, który wbudowuje się w podłogę, oraz znajdujący się na nim ruszt, inaczej kratka (umieszczana na poziomie płytek), o dużej wytrzymałość na nacisk (do 300 kg). Ruszt to jedyny widoczny element w łazience – wzornictwo produktów jest bardzo na czasie. Najpopularniejsze są te ze stali nierdzewnej – polerowanej, szlifowanej lub satynowanej. Znajdziemy też wyroby z ozdobnego szkła w dowolnym kolorze oraz przystosowane do wklejenia płytek (woda odpływa przez wąską szczelinę wokół kratki). Pokrywę nietrudno dopasować do stylu łazienki czy koloru kafelków, a jeśli chcemy mieć coś niepowtarzalnego – możemy zamówić ruszt, który będzie wykonany według naszego projektu. Do wyboru mamy odpływy proste, narożne (np. do kabin narożnych) i łukowe (pasują do obszernych kabin o zaokrąglonym kształcie). Instalowane są w dowolnym miejscu strefy prysznicowej, ale najczęściej na jej obrzeżach – przy ścianie lub na granicy strefy mokrej i suchej.

 

Model o niewielkiej wysokości łatwiej będzie zmieścić w podłodze. Standardowa głębokość rynny wynosi 12 cm, ale są też kanały 8 cm. Długość: 70–150 cm. Warto zwrócić uwagę, czy odpływ jest samoczyszczący (wraz z wodą do kanalizacji zabierane są zanieczyszczenia) i czy ruszt można zdejmować, by oczyścić kanał, syfon i osadnik (w przypadku posadzki wyłożonej płytkami, tylko przez kratkę można dostać się do odpływu). Jeśli strefa prysznicowa ma dużą powierzchnię, najlepiej zamontować dwa kanały łukowe, by zminimalizować ryzyko zalania pomieszczenia.

Małgorzata Kolmus
fot. Kessel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".