Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Łazienkowy odpływ liniowy

Pod natryskiem w łazience wcale nie jest potrzebny brodzik. Wystarczy odpowiednio wyprofilowana posadzka z odpływem liniowym. Rozwiązanie takie jest ostatnio bardzo modne. Zapewnia dużą wygodę i sprawne odprowadzanie wody.

Modnie i wygodnie

Odwodnienie liniowe prysznica to po prostu wbudowana w podłogę rynienka (inaczej kanał lub korytko), zbierająca wodę i kierująca ją do odpływu. Rynienkę przykrywa ruszt (zwany też maskownicą, kratką, listwą), umieszczony na poziomie płytek podłogowych. Stanowi on jedyny widoczny element instalacji. Prysznice bez brodzika kiedyś gościły głównie w szpitalach i obiektach sportowych. Dziś coraz częściej spotykamy je w domach, bo są praktyczne i wyglądają nowocześnie. Decydują się na nie najczęściej ludzie młodzi ceniący prostotę, oraz osoby starsze i o mniejszej sprawności.

Nowoczesny charakter

Natrysk z liniowym systemem odprowadzania wody bardzo dobrze prezentuje się w łazienkach o charakterze minimalistycznym. Pozbawiony brodzika (i kabiny) jest praktycznie niewidoczny. Ruszty przykrywające korytka odwodnienia oferowane są w wielu modnych wzorach. Jedni dobierają je tak, by nie odróżniały się od płytek podłogowych, inni stawiają na ciekawy dizajn i kupują efektowną maskownicę, stanowiącą dekorację wnętrza.

Uniwersalność

W niewielkich pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na montaż kabiny, a niekiedy również brodzika, odpływ liniowy jest niezastąpiony – umożliwia urządzenie strefy prysznicowej na znacznie ograniczonej przestrzeni. Sprawdza się także we wnętrzach o nietypowym kształcie – natrysk możemy zaplanować np. w niewielkiej wnęce, gdzie trudno byłoby zmieścić brodzik o standardowych wymiarach. Szklane przepierzenie – montowane bezpośrednio na posadzce (zamiast typowej kabiny) – można umieścić w dowolnym miejscu podłogi. Oczywiście, odwodnienie liniowe bardzo często spotykane jest i w dużych łazienkach, które dzięki zastosowaniu tego rozwiązania wydają się jeszcze przestronniejsze.

Funkcjonalność

Dzieciom, osobom starszym, bądź o ograniczonej sprawności ruchowej, najwygodniej jest korzystać z prysznica z odpływem zamontowanym w posadzce. Brodzik – szczególnie wysoki – może znacznie utrudniać wejście pod natrysk.

Łatwość utrzymania w czystości

Podłogę wyłożoną płytkami dużo łatwiej utrzymać w czystości, niż brodzik czy kabinę – na ściankach przepierzenia szybko pojawiają się ślady po twardej wodzie; w licznych zakamarkach łatwo gromadzi się brud. Ruszt odwodnienia można zdejmować. Daje to możliwość czyszczenia kanału i syfonu.

Małgorzata Kolmus
fot. Aco

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".