Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Łazienkowy odpływ liniowy

Pod natryskiem w łazience wcale nie jest potrzebny brodzik. Wystarczy odpowiednio wyprofilowana posadzka z odpływem liniowym. Rozwiązanie takie jest ostatnio bardzo modne. Zapewnia dużą wygodę i sprawne odprowadzanie wody.

Modnie i wygodnie

Odwodnienie liniowe prysznica to po prostu wbudowana w podłogę rynienka (inaczej kanał lub korytko), zbierająca wodę i kierująca ją do odpływu. Rynienkę przykrywa ruszt (zwany też maskownicą, kratką, listwą), umieszczony na poziomie płytek podłogowych. Stanowi on jedyny widoczny element instalacji. Prysznice bez brodzika kiedyś gościły głównie w szpitalach i obiektach sportowych. Dziś coraz częściej spotykamy je w domach, bo są praktyczne i wyglądają nowocześnie. Decydują się na nie najczęściej ludzie młodzi ceniący prostotę, oraz osoby starsze i o mniejszej sprawności.

Nowoczesny charakter

Natrysk z liniowym systemem odprowadzania wody bardzo dobrze prezentuje się w łazienkach o charakterze minimalistycznym. Pozbawiony brodzika (i kabiny) jest praktycznie niewidoczny. Ruszty przykrywające korytka odwodnienia oferowane są w wielu modnych wzorach. Jedni dobierają je tak, by nie odróżniały się od płytek podłogowych, inni stawiają na ciekawy dizajn i kupują efektowną maskownicę, stanowiącą dekorację wnętrza.

Uniwersalność

W niewielkich pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na montaż kabiny, a niekiedy również brodzika, odpływ liniowy jest niezastąpiony – umożliwia urządzenie strefy prysznicowej na znacznie ograniczonej przestrzeni. Sprawdza się także we wnętrzach o nietypowym kształcie – natrysk możemy zaplanować np. w niewielkiej wnęce, gdzie trudno byłoby zmieścić brodzik o standardowych wymiarach. Szklane przepierzenie – montowane bezpośrednio na posadzce (zamiast typowej kabiny) – można umieścić w dowolnym miejscu podłogi. Oczywiście, odwodnienie liniowe bardzo często spotykane jest i w dużych łazienkach, które dzięki zastosowaniu tego rozwiązania wydają się jeszcze przestronniejsze.

Funkcjonalność

Dzieciom, osobom starszym, bądź o ograniczonej sprawności ruchowej, najwygodniej jest korzystać z prysznica z odpływem zamontowanym w posadzce. Brodzik – szczególnie wysoki – może znacznie utrudniać wejście pod natrysk.

Łatwość utrzymania w czystości

Podłogę wyłożoną płytkami dużo łatwiej utrzymać w czystości, niż brodzik czy kabinę – na ściankach przepierzenia szybko pojawiają się ślady po twardej wodzie; w licznych zakamarkach łatwo gromadzi się brud. Ruszt odwodnienia można zdejmować. Daje to możliwość czyszczenia kanału i syfonu.

Małgorzata Kolmus
fot. Aco

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".