Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest obwarowana licznymi warunkami glebowo-środowiskowymi oraz formalno-prawnymi. Mimo to warto próbować je spełnić, ponieważ nagrodą dla inwestorów jest krótki czas zwrotu poniesionych kosztów, niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia i bardzo niskie koszty eksploatacji. Potwierdza to kilkoro Użytkowników oczyszczalni, dowodząc na własnym przykładzie, że pożytki z niej płynące są wszechstronne, a budowa - uzasadniona ekonomicznie.


Właściciele, którzy patrzą na swoje gospodarstwo domowe w długiej perspektywie, mimo pewnych obostrzeń glebowo-środowiskowych i formalno-prawnych oraz nieco wyższych kosztów inwestycyjnych, w porównaniu z budową szczelnego szamba, powinni zainteresować się możliwością włączenia oczyszczalni ścieków do zestawu domowych instalacji. Najprostsze oczyszczalnie są bowiem niewiele droższe w budowie od typowego szczelnego szamba.

DOTACJE

Obecnie w wielu gminach można ubiegać się o dofinansowanie budowy oczyszczalni ścieków. Informacje o dopłatach znajdują się w Internecie oraz w miejscowym wydziale ochrony środowiska. Organizacje samorządowe rozdzielają je w sposób indywidualny. O ich przyznaniu decyduje kolejność złożenia wniosku. Warto się o starać się o takie środki, bowiem znacząco zmniejszają koszt inwestycji, co wpływa na czas amortyzacji kosztów, średnio już po 2–3 latach. Zachętą są jeszcze bardzo niskie roczne koszty użytkowania, kształtujące się na poziomie zaledwie 200– 400 zł, a ponadto – niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia oraz oszczędne i efektywne gospodarowanie wodą i ściekami.

FORMALNOŚCI

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności mniejszej niż 7,5 m3 na dobę wymaga jedynie zgłoszenia zamiaru jej wykonania w starostwie powiatowym, a po upływie 30 dni i nie później niż po upływie dwóch lat – rozpoczęcia jej budowy. Do zgłoszenia trzeba dołączyć szkice i rysunki, mapkę z lokalizacją oczyszczalni, dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością. Proces budowy należy zakończyć inwentaryzacją powykonawczą oraz zawiadomić o tym ten sam urząd.

 

Na niektórych obszarach Polski lokalne prawo wyklucza budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Na pewno nie można ich wykonywać na terenach okresowo zalewanych wodą i o zbyt małej powierzchni. Informacje na ten temat zawarte są w MPZP.

Lilianna Jampolska
fot. www.szamba-oczyszczalnie.pl

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!