Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Współczesne prefabrykowane materiały na ogrodzenia z betonu, metalu, klinkieru, silikatu głównie tym różnią się od tradycyjnych, że pozwalają na tani, szybki i nieskomplikowany montaż (sprzedaje się je w zestawach wraz z akcesoriami do mocowania), i że w późniejszym użytkowaniu nie potrzebują konserwacji. Chętnie wykorzystują je właściciele nowo budowanych domów, a wśród nich większość naszych Rozmówców. Oto ich opinie i doświadczenia.


Bez względu na to, czy graniczna przegroda będzie ażurowa, z prześwitami, czy pełna, może łatwo i szybko powstać z gotowych elementów ogrodzeniowych. Nowoczesne materiały, oferowane w bogatym wzornictwie, charakteryzują się długowiecznością, ładnym wyglądem oraz łatwym montażem i obsługą, co zachęca do ich stosowania. Przed zakupem materiałów prefabrykowanych należy się powstrzymać na tych obszarach Polski, na których dobór konkretnych materiałów, wygląd i wysokość ogrodzenia odgórnie reguluje lokalne prawo budowlane i te wyklucza.

 

Szczegółowe wytyczne władze podają w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), wyłożonym do publicznego wglądu w swoim urzędzie. Jeśli nie ma w nim odgórnych wytycznych, można postawić ogrodzenie według ogólnych przepisów budowlanych i uwarunkowań na działce, używając do tego celu dowolnych materiałów, w tym prefabrykowanych.

 

Jeden z ważnych przepisów nakazuje zgłosić w starostwie zamiar budowy ogrodzenia w przypadku, kiedy jego wysokość przekracza 2,20 m, albo ma ono stanąć od strony miejsc publicznych, takich jak ulica, droga, plac, tory kolejowe itp. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz szkice i rysunki działki. Stawianie ogrodzenia można rozpocząć, jeżeli w ciągu 30 dni od daty złożenia zgłoszenia władze nie wniosą sprzeciwu. Rozpoczęcie budowy musi nastąpić najpóźniej 2 lata od terminu określonego w zgłoszeniu.

Lilianna Jampolska
fot. Betafence

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".