Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Współczesne prefabrykowane materiały na ogrodzenia z betonu, metalu, klinkieru, silikatu głównie tym różnią się od tradycyjnych, że pozwalają na tani, szybki i nieskomplikowany montaż (sprzedaje się je w zestawach wraz z akcesoriami do mocowania), i że w późniejszym użytkowaniu nie potrzebują konserwacji. Chętnie wykorzystują je właściciele nowo budowanych domów, a wśród nich większość naszych Rozmówców. Oto ich opinie i doświadczenia.


Bez względu na to, czy graniczna przegroda będzie ażurowa, z prześwitami, czy pełna, może łatwo i szybko powstać z gotowych elementów ogrodzeniowych. Nowoczesne materiały, oferowane w bogatym wzornictwie, charakteryzują się długowiecznością, ładnym wyglądem oraz łatwym montażem i obsługą, co zachęca do ich stosowania. Przed zakupem materiałów prefabrykowanych należy się powstrzymać na tych obszarach Polski, na których dobór konkretnych materiałów, wygląd i wysokość ogrodzenia odgórnie reguluje lokalne prawo budowlane i te wyklucza.

 

Szczegółowe wytyczne władze podają w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), wyłożonym do publicznego wglądu w swoim urzędzie. Jeśli nie ma w nim odgórnych wytycznych, można postawić ogrodzenie według ogólnych przepisów budowlanych i uwarunkowań na działce, używając do tego celu dowolnych materiałów, w tym prefabrykowanych.

 

Jeden z ważnych przepisów nakazuje zgłosić w starostwie zamiar budowy ogrodzenia w przypadku, kiedy jego wysokość przekracza 2,20 m, albo ma ono stanąć od strony miejsc publicznych, takich jak ulica, droga, plac, tory kolejowe itp. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz szkice i rysunki działki. Stawianie ogrodzenia można rozpocząć, jeżeli w ciągu 30 dni od daty złożenia zgłoszenia władze nie wniosą sprzeciwu. Rozpoczęcie budowy musi nastąpić najpóźniej 2 lata od terminu określonego w zgłoszeniu.

Lilianna Jampolska
fot. Betafence

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".